Pan Michał dostaje mandaty za przewinienia, których nie popełnił. Poszedł na policję i do sądu, by udowodnić, że ktoś ukradł jego tożsamość. Niestety, niewiele wskórał. Czy uda się pomóc? Reportaż programu Uwaga! TVN.
O jaką rzecz chodzi?
To kolejny sposób oszustów na wyłudzenie wrażliwych danych lub pieniędzy.
Nie tylko nieprawidłowe parkowanie, ale i nieodśnieżony chodnik oraz sople spadające z budynku. Lista zimowych przewinień, za które można dostać mandat, wzrasta zimą. Więcej na ten temat w materiale reportera Dzień Dobry TVN. Na naszych kanapach z kolei zasiadły adwokatka Eliza Kuna oraz zarządczyni nieruchomości Katarzyna Radzikowska, które wyjaśniły zawiłości polskiego prawa w tym zakresie.
Za co można dostać mandat?
Pojawiły się ostrzeżenia przed kolejnymi pomysłami oszustów na kradzież. Tym razem złodzieje wykorzystują wizerunki straży miejskiej i policji.
Czy lubi wcisnąć gaz do dechy?
Sprawdź, na co należy zwrócić szczególną uwagę.
Co czeka kierowców?
17 września 2022 roku w życie weszły istotne zmiany w kodeksie ruchu drogowego. Nowy taryfikator mandatów sprawi, że łatwiej będzie można otrzymać punkty karne, a w efekcie stracić prawo jazdy. Co jeszcze się zmieniło?
Z początkiem 2022 roku wprowadzono nie tylko przepisy dotyczące podwyżki kwot mandatów i punktów karnych, ale i zmian, które dotyczą okresu ich przedawnienia. Przedawnienie punktów karnych po dwóch latach od uprawomocnienia się mandatu, zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich, jest niezgodne z Konstytucją.
Kierowcy są oburzeni, a dyskusja wciąż trwa. Rząd szykuje podwyżkę mandatów i wprowadzenie nowych sytuacji, w których mielibyśmy je dostać. Wszystko w celu zwiększenia bezpieczeństwa na drogach. Ile mogą nas wynieść nowe kary?
Od 1 grudnia kierowców czekają spore zmiany. Tego dnia zaczną bowiem obowiązywać nowe przepisy. Na ich mocy wzrosną mandaty oraz kary za brak OC. Posiadacze samochodów więcej zapłacą też za polisy. Czy wprowadzone zmiany poprawią bezpieczeństwo na drodze? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Markiem Konkolewskim, ekspertem bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Latem wielu z nas wybiera wypoczynek na świeżym powietrzu. Niestety będąc nad wodą, często zapominamy, że także tutaj należy przestrzegać przepisów. Za co zatem grozi mandat karny? Sprawdziliśmy to.
Przekroczenie prędkości, brak zapiętych pasów, rozmawianie przez telefon za kierownicą –wszyscy doskonale wiedzą, że za takie zachowanie, należy liczyć się z mandatem. Natomiast insp. Mariusz Ciarka, Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Policji, opowiedział w Dzień Dobry TVN o nietypowych wykroczeniach, za które możemy zostać pouczeni, a nawet zapłacić mandat.
Mieszkasz w domu? Jeśli nie masz ochoty na wiosenne porządki, sugerujemy - przemyśl to raz jeszcze. Od 10 kwietnia właścicielom nieruchomości grożą wyższe kary za bałaganiarstwo. Mandat może kosztować "słono" - nawet 10 tys. zł.
Do Sejmu właśnie trafił projekt posłów PiS dotyczący mandatów wystawianych przez policję oraz urzędy skarbowe. Zgodnie z założeniami uwzględnionymi na druku, osoba, która zostanie ukarana, zmuszona będzie opłacić grzywnę bez możliwości odmowy. Na co musimy się przygotować? O tym opowiedział nam radca prawny Przemysław Ligęzowski.
Od 4 września 2020 r. straż miejska może nakładać grzywny w drodze mandatu karnego na osoby, które nie płacą za śmieci albo nie segregują odpadów. Kary może się również spodziewać mieszkaniec gminy, który skłamał w deklaracji, by płacić mniej za wywóz odpadów.
Od tygodnia obowiązują nowe przepisy ruchu drogowego. Kierowcy, którzy przekroczą prędkość o 50km/h na terenie zabudowanym, utracą prawo jazdy. Na jak długo? Czy prawo nie jest zbyt rygorystyczne? Czy zwiększy to bezpieczeństwo na drogach? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Emila Rau, „Łowcę radarów”, Jakuba Przygońskiego, kierowcę rajdowego i Janusza Popiela, prezesa Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach Drogowych.
Policja zdobywa coraz większe zaufanie publiczne. Inaczej rzecz ma się ze strażą miejską. Rośnie liczba gmin, które zdecydowały się ją zlikwidować. Czemu Polacy nie ufają straży miejskiej? Czy straż miejska nie jest wyszkolona? W Dzień Dobry TVN gościem był Emil Rau - Łowca Fotoradarów. Gdzie trafiają pieniądze z mandatów?