Nie chcesz opuścić kąpieliska mimo nakazu ratownika? Możesz dostać za to wysoki mandat. Jakie kary grożą za łamanie przepisów nad wodą?

Znak zakazu kąpieli
x-news
Latem wielu z nas wybiera wypoczynek na świeżym powietrzu. Niestety będąc nad wodą, często zapominamy, że także tutaj należy przestrzegać przepisów. Za co zatem grozi mandat karny? Sprawdziliśmy to.

Alkohol nad wodą - kary

Policyjni motorowodniacy w weekend na Jeziorze Międzybrodzkim sześciokrotnie ukarali mandatami miłośników kąpieli, którzy korzystali z rowerów wodnych po użyciu alkoholu. - Tym razem, na szczęście, nie doszło do tragedii. Pamiętajmy jednak, że woda, oprócz ochłody i wspaniałej zabawy, niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw. Najmniejszy błąd, czy nieodpowiedzialne zachowanie, może kosztować utratę zdrowia, a nawet życia – zaznaczyła rzecznik żywieckiej policji asp. szt. Mirosława Piątek.

W tym miejscu warto przypomnieć, że osoba pod wpływem alkoholu, która zdecyduje się na pływanie kajakiem, rowerem wodnym czy żaglówką bez silnika może narazić się na mandat w wysokości do 500 zł i przymusowe wysadzenie na brzeg. Policja może również usunąć sprzęt pływający z wody i odholować go przystani na koszt właściciela. Kolejną ważną kwestią jest bezwzględny zakaz kąpieli pod wpływem alkoholu. Jest to wykroczenie, za które grozi kara do 500 zł.

Kąpiel w zabronionym miejscu - kary

Innym częstym przewinieniem osób odpoczywających nad wodą jest kąpanie się w zabronionych miejscach. Za takie postępowanie grozi grzywna do 250 zł lub kara nagany. Wykroczenie to może zostać popełnione zarówno umyślnie, jak i nieumyślnie (np. gdy wypoczywający nad wodą nie wiedział, że kąpanie się w danym miejscu jest zabronione, choć mógł się tego dowiedzieć przy zachowaniu reguł ostrożności wymaganych w danych okolicznościach).

Brak kapoka - kara

Podczas pływania w kajaku, pontonie, łodzi wędkarskiej czy na rowerze wodnym musimy mieć kamizelkę ratunkową lub kapok. Za ich brak grozi od 20 do 500 zł mandatu.

Odmowa opuszczenia kąpieliska - kara

Zarządzający wyznaczonym obszarem wodnym lub osoba przez niego upoważniona (np. ratownik) może nie wpuścić osoby lub żądać opuszczenia przez nią kąpieliska, jeśli jej zachowanie wyraźnie wskazuje, że jest nietrzeźwa lub pod wpływem środka odurzającego. Za niezastosowanie się do polecenia ratownika grozi kara w wysokości od 20 do 500 zł.

Zobacz wideo: Szef WOPR w Szczecinie: Po alkoholu czujemy się ułanami

>>> Zobacz także:

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka, nie tylko na wakacjach? "Im wcześniej zaczniemy uczyć dziecko zasad, tym lepiej"

Katarzyna Bujakiewicz w bikini biega po plaży. Fani: "Ten film powinien być na receptę"

Wakacje z teściami czasem stają się męką. Danka błagała, żeby choć chwilę zajęli się wnukami, a Karol, by nie brali rosołu na plażę

Autor: Iza Dorf

Źródło: ostroda.policja.gov.pl

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?
Materiał promocyjny

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?