Styl życia

Wyjątkowy PESEL 22222222222 - szczęście czy pech? Wyjaśnia radca prawny

Styl życia

Autor:
Justyna
Piąsta
Pesel 22222222222
Pesel 22222222222Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Jedna z dziewczynek, która urodzi się 22 lutego 2022 roku, może mieć nietuzinkowy PESEL, składający się z jedenastu dwójek. Co oznaczają poszczególne cyfry? Czy posiadanie takiego numeru to szczęście, czy jednak pech? W Dzień Dobry TVN tłumaczył to to mecenas Przemysław Ligęzowski.

PESEL 22222222222

PESEL 22222222222 łatwo będzie zapamiętać. Jednak numer taki może nieść ze sobą wiele poważnych konsekwencji.

- Wydaje mi się, że jest ogromne ryzyko, że ta dziewczynka będzie narażona na ryzyko wykorzystywania tego PESEL-u przy przestępstwach. Wiemy, że chwilówki można wziąć przez telefon, podając numer PESEL, imię i nazwisko. I już dostajemy jakiś kredyt. Jest ryzyko podszywania się pod jakąś osobę, czyli kradzieży tożsamości. Jest to penalizowane w systemie prawa karnego, ale niestety, nie zawsze jest to możliwe do wychwycenia - powiedział w Dzień Dobry TVN mec. Przemysław Ligęzowski.

PESEL, czyli Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności, to nasze dane osobowe, które są chronione prawem. - W momencie, kiedy ktoś dysponuje tym numerem na zewnątrz, to jest to naruszenie naszych dóbr osobistych poprzez kodeks cywilny - podkreślił radca prawny.

Numer PESEL - jak go rozszyfrować?

Każda z 11 cyfr w numerze PESEL ma swoje znaczenie. Można je podzielić następująco: RRMMDDPPPPK

  • RR - to dwie ostanie cyfry roku urodzenia,
  • MM - to miesiąc urodzenia
  • DD - to dzień urodzenia,
  • PPPP - to liczba porządkowa oznaczająca płeć. U kobiety ostatnia cyfra tej liczby jest parzysta, a u mężczyzny nieparzysta.
  • K - to cyfra kontrolna.

- Pierwsze sześć cyfr to data urodzenia. Mamy rok skrócony do dwóch ostatnich cyfr. Mamy też miesiąc, tutaj jest to liczba 22, ponieważ u osób urodzonych od 2000 roku dodaje się do ich miesiąca dwójkę, a urodzonych w miesiącach od października do grudnia dodaje się trójkę. Kolejne dwie cyfry to dzień urodzenia - tłumaczył Ligęzowski.

Następne cztery cyfry to jest liczba porządkowa, z czego ostatnia z nich oznacza płeć.

- Dziewczynki mają parzystą cyfrę, a chłopcy nieparzystą. Ostatnia cyfra PESEL-u to tzw. cyfra kontrolna. Ona służy przepracowaniu całego numeru, czyli tych 10 poprzednich cyfr i wyliczeniu, czy PESEL jest poprawny, czy wszystkie cyfry się zgadzają. Jest to system dodawania wszystkich cyfr po kolei i później mamy przykładowo liczbę 157, która wychodzi nam po tej całej operacji matematycznej i ostatnią cyfrę, którą mamy w tej liczbie, to jest cyfra 7, odejmujemy od 10 i to daje nam 3. I to jest ta cyfra kontrolna - wyjaśniał radca prawny.

Co musi się wydarzyć, by dziewczynka urodzona 22 lutego 2022 roku otrzymała taki PESEL? - Tego dnia musi się urodzić jako 1 111. dziewczynka. Szczerze mówiąc, jest to mało realne. Jest duże prawdopodobieństwo, że to się nie zdarzy, bo liczba urodzeń jest znacznie mniejsza, niż byśmy się tego spodziewali - podsumował mecenas.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości