Styl życia

Prowadzą muzeum zabytkowych lalek. Najstarszy eksponat w ich kolekcji powstał 1600 lat temu

Styl życia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Izolda Sanetra
Muzeum zabytkowych lalek

Zofia Gągała-Bohaczyk i Włodzimierz Bohaczyk prowadzą muzeum zabytkowych lalek. Najstarszy eksponat w ich kolekcji ma ponad tysiąc lat. Jak zrodziła się w nich miłość do lalek? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Muzeum zabytkowych lalek

Zofia Gągała-Bohaczyk i Włodzimierz Bohaczyk od wielu lat prowadzą muzeum zabytkowych lalek. - Były takie czasy, że w sklepach nic nie było, a nas odwiedzili krewni ze Stanów Zjednoczonych. Trzeba było coś dać im w upominku, bo oni też przywozili prezenty. Wtedy pomyślałam, aby zrobić dla nich lalkę. Tak się zaczęła nasza przygoda - mówiła w rozmowie z naszą reporterką pani Zofia. - Lalki były perfekcyjnie wykonane, tym samym cieszyły się ogromnym powodzeniem. Zdecydowaliśmy, że będziemy je wyrabiać bardziej profesjonalnie i zarobkowo - dodał pan Włodzimierz.

Pomysł stworzenia muzeum zabytkowych lalek zrodził się w 1986 roku po wyjeździe do Paryża. Kiedy zobaczyli inne eksponaty, postanowili, że zaczną kolekcjonować lalki z całego świata.

Jakie lalki znajdują się muzeum?

Podczas pobytu we Francji na małżeństwie największe wrażenie zrobiły eksponaty pochodzące z Japonii. Ta fascynacja okazała się na tyle silna, że obecnie dysponują największą kolekcją lalek pochodzących z Kraju Kwitnącej Wiśni. - Są one robione z materiałów ogólnie dostępnych, np. patyków czy starych gazet. Natomiast ich stroje są ręcznie haftowane i powstają z najwyższej jakości jedwabiu. Najczęściej mają też naturalne włosy. Precyzja i dbałość z jaką zostały wykonane jest nie do podrobienia - mówił pan Włodzimierz.

Choć lalki z Japonii są dla pani Zofii i pana Włodzimierza szczególnie ważne, to małżeństwo ma w swojej kolekcji laki pochodzące niemal z każdego zakątka globu. - Nie mamy laki jedynie z Antarktydy - mówił pan Włodzimierz. Mężczyzna zdradził, że najmłodsza lalka w ich kolekcji ma ok. 50 lat, najstarsza natomiast pochodzi z Aleksandrii i najprawdopodobniej powstała ok. 1500-1600 lat temu.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Izolda Sanetra

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości