Wiedźma z Biebrzy
Nasza reporterka Katarzyna Chętnik pojechała na Podlasie, żeby spotkać się z "wiedźmą" znad Biebrzy. Agnieszka Zach zaprosiła nas do swojego świata i wtajemniczyła w rzeczy, o których ludzie zazwyczaj nie mają pojęcia.
- Kiedyś ktoś mi powiedział, świata nie zmienisz, świat jest okrutny i po prostu nie masz szans. A ja z trzęsącą brodą stwierdziłam: 'O nie, ja świat zmienię. I zmieniam!' - usłyszeliśmy.
- Po prostu spędzam swoje życie, robię to, co kocham i wprowadzam swoją filozofię. Tutaj ważna jest relacja, ważny jest drugi człowiek, gest wobec drugiego człowieka. Danie temu człowiekowi możliwości zatrzymania się w biegu - dodała "wiedźma".
Grunt, to znać się na wszystkim po trochu
- Nauczyłam się wszystkiego, bo nigdy nie wiem, do czego mi się to przyda. Staram się później to, czego dotknęłam, pokazywać innym ludziom. Jestem przewodnikiem po Biebrzańskim Parku Narodowym i biebrzańskim szlaku podwodnym i pokazuje to, co jest najpiękniejsze na dany czas nad Biebrzą - powiedziała w Dzień Dobry TVN Agnieszka Zach.
Wyruszając z kamerą na Podlasie poznaliśmy nie tylko zielarkę, ale także jej bliskich. Oni również są pod wrażeniem wiedzy i wrażliwości na świat, która ma Agnieszka.
- To jest wieloaspektowa osoba, jakkolwiek ją zaszufladkować, ona jest po prostu niemożliwa - zdradziła nam Wiktoria Zach, córka "Wiedźmy"
"Wiedźma" nauczyła się wszystkiego od babci
Agnieszka Zach jest zafascynowana działaniem ziół i tym, że można czytać z nich, jak z otwartej księgi.
- Etnografia przyszła do mnie z dzieciństwa. Babcia, która była gigantyczną kopalnią wiedzy, wierzeń, tradycji. To ona nam przekazywała pamięć pokoleń. Trzeba to poznać. W ziołach można się zakochać. To jest rozmowa. Zioła nas uczą, przede wszystkim pokory - zdradziła nam bohaterka reportażu Katarzyny Chętnik.
- Czuję, jakby te rośliny miały swoje dusze, jakby gadały ze mną. Patrzę na nie i myślę sobie: Kurczę, muszę coś z nimi zrobić! Te rośliny są dla mnie jak książka kucharska, z której czerpie się wiedzę - dodała.
Agnieszka Zach dzieli się swoją wiedzą z innymi. Niejednokrotnie zdarza się, że ktoś zwraca się do niej o pomoc w jakiejś konkretnej sprawie.
- Ludzie z gospodarstwa przyszli do niej zapytać, jakich ziół dać, żeby krowa dawała więcej mleka - powiedziała córka "wiedźmy".
Czym są motanki?
Babcia Agnieszki zafascynowała ją w dzieciństwie motankami. To lalki wykonywane z intencją, w skupieniu i świadomym celu, zgodnie z zasadami magii. Samo motanie laleczki służy do połączenia nadzwyczajnych sił z człowiekiem.
- Widzimy tyle, ile wiemy. Jeśli ja widzę coś, to ja wiem, skąd to się wzięło. Bo ja to wiem. Bo ja w tym żyję. Kiedy robiłam lalki z babcią, one wróciły do mnie i ja się w nich zakochałam. Motanki stały się moim narzędziem pracy z ludźmi. Motanki wykonujemy najpiękniej, najstaranniej, jak tylko się da. Dajemy wszystko z siebie tak, jak w marzeniach. Jak czegoś pragniemy, to się bardzo staramy - dowiedzieliśmy się od Agnieszki.
- Każda motanka inaczej prowadzi, każda co innego mówi. Każda z nich jest innym bajarzem. Zadanica spełnia konkretne zadanie. Trzeba tylko uważać, o co prosimy, bo to się może wydarzyć... - przestrzegała nas "Wiedźma".
Zobacz też:
Lalki nie tylko dla dzieci. Nietypowa pasja, a nawet biznes życia
Autor: Oskar Netkowski
Reporter: Katarzyna Chętnik