Mumia sprzed 2800 lat pokazała twarz. Kim była Dżed-Amonet-ius-anch?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Mumia sprzed 2800 lat pokazała twarz
Mumia sprzed 2800 lat pokazała twarz
Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Przez sztukę do serca
Przez sztukę do serca
Sztuka na talerzu
Sztuka na talerzu
Jego sztuka łączy
Jego sztuka łączy
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Gdy sztuka spotyka się z polityką
Gdy sztuka spotyka się z polityką
ARS LATRANS
ARS LATRANS
Ze sztuką na „ty”
Ze sztuką na „ty”
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
W raciborskim muzeum trwa wystawa poświęcona mumii egipskiej. Reporterka Dzień Dobry TVN Dagmara Kowalczyk wybrała się tam z kamerą, by poznać szczegóły dotyczące liczącego prawie 2800 lat eksponatu. Do kogo należy zabalsamowane ciało? W jaki sposób udało się zrekonstruować twarz mumii? O tym opowiedział archeolog i muzeolog Romuald Turakiewicz.

Egipcjanka z raciborskiego muzeum

Muzeum w Raciborzu może pochwalić się wyjątkowym eksponatem - mumią egipską. W jaki sposób znalazła się ona właśnie w tym mieście? - Tę mumię w połowie XIX wieku przywiózł do Raciborza pewien tutejszy baron. To znalezisko było prezentem dla jego narzeczonej. Niestety kobieta nie zareagowała zbyt entuzjastycznie - wyjaśniła reporterka Dagmara Kowalczyk. - Baron podarował mumię na początku pewnemu gimnazjum, później mumia trafiła do raciborskiego muzeum - dodała.

Zabalsamowane ciało należy do młodej kobiety Dżed-Amonet-ius-anch. - Po przebadaniu wszystkich napisów hieroglificznych, które znajdują się na sarkofagach i na kartonażu można się dowiedzieć, że (...) tytułowano ją "panią domu". Tytuł ten otrzymywała najważniejsza kobieta w domu - wyjaśnił Romuald Turakiewicz.

Kim była Dżed-Amonet-ius-anch?

Przeprowadzenie badań umożliwiło zespołowi wizualizację twarzy mumii, która żyła około 2800 lat temu. - To były czasy 22. dynastii, już po nowym państwie - wyjaśnił archeolog. Udało się także zrekonstruować twarz kobiety. - Dokonano szczegółowych badań tomograficznych i rezonansowych. Te metody pomogły prześwietlić ciało, w doskonały sposób uzyskano obraz całego kośćca i wszystkich tkanek - dodał Romuald Turakiewicz.

Co jeszcze wiemy o mumii? - Była matką. Być może rodziła dwukrotnie lub jednokrotnie. Zmarła w wieku około 25 lat i miała 163 cm wzrostu - powiedział muzeolog. Zespół Romualda Turakiewicza pracuje nad odtworzeniem całego wyglądu mumii. - Prace prowadzone są nie tylko nad mumią, ale poddane badaniom zostały też sarkofagi i kartonaż - podsumował.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Autor: Aleksandra Matczuk

Reporter: Dagmara Kowalczyk

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości