Młodzi biorą sprawy w swoje ręce. "Wszyscy czujemy bezsilność, rozpacz, gniew"

Dominika Lasota
Źródło: Dzień Dobry TVN
“Nie ma naszej zgody na sprzedaż przyrody"
“Nie ma naszej zgody na sprzedaż przyrody"
Młodzi biorą sprawy w swoje ręce, by ratować świat
Młodzi biorą sprawy w swoje ręce, by ratować świat
Prawdziwa historia porwania trzech kobiet
Prawdziwa historia porwania trzech kobiet
Poruszająca historia afgańskiej rodziny
Poruszająca historia afgańskiej rodziny
Historia polskiej mafii
Historia polskiej mafii
Młodzi ludzie chcą i zmieniają rzeczywistość. Ich głos jest coraz bardziej słyszalny. Głód, brak dostępu do edukacji, zanieczyszczenie plastikiem, uzależnienie od paliw kopalnych to tylko niektóre globalne problemy współczesności, o których mają odwagę mówić.

Aktywiści w Polsce

W Polsce prężnie działają młodzi aktywiści. Angażują się w działania klimatyczne, ale także głośno mówią o problemach związanych z wojną. Dominika Lasota w studiu Dzień Dobry TVN pojawiła się w koszulce z napisem "przestańcie tankować wojnę". Z tym postulatem aktywistki były niedawno w Brukseli.

- Mówiłyśmy tam prosty komunikat: "przestańcie finansować tę wojnę", bo to co mam na koszulce, staramy się wykrzyczeć tak głośno, jak się da. Od początku wojny Europa wydała 35 miliardów na paliwa kopalne, na ropę, na gaz, na węgiel z Rosji, podczas gdy 1 miliard poszedł na pomoc humanitarną dla Ukrainy - zaznaczyła Dominika Lasota.

Na pytanie czy ma poczucie, że ich głos jest słyszany przez polityków i barny pod uwagę, odpowiedziała:

- Nie lubię tego określenia "młodzi aktywiści", "młodzi, którzy ratują naszą przyszłość", bo mam wrażenie, że to jest takie trochę zrzucanie na nas ciężaru. Tak naprawdę cały ten system, to, co się dzieje i te decyzje polityczne, które następują, są w pewnym sensie odpowiedzialnością nas wszystkich, przede wszystkim naszych rządzących.

I dodała:

- Myślę, że my wszyscy czujemy bezsilność, rozpacz, gniew. Jak człowiek zda sobie sprawę z tego, co się dzieje, że cały czas tkwimy w tym strasznym systemie, który opiera się na tych paliwach kopalnych, w którym politycy mogą odsunąć to, co się dzieje, to ludzkie życie w drugi kąt i skupić się na tym, żeby był wzrost gospodarczy, PKB, żeby wszystko się spinało i nie było recesji, cokolwiek to znaczy. Jeżeli to jest na pierwszym miejscu, a nie nasze przyjaciółki, nasi przyjaciele z Ukrainy, to ja nie wiem, co my robimy.

Film dokumentalny

Marion Cotillard wyprodukowała film dokumentalny "Bigger Than Us" o młodych odważnych ludziach, którzy chcą zmienić swój kraj, a także planetę. Film powstawał dwa lata.

- Najpierw poznałam reżyserkę filmu i to ona opowiedziała mi o Melati i jej projekcie. Poznałyśmy się podczas nagrywania zwiastuna. To było w czasie, gdy zdobywaliśmy pieniądze na film i nagrywaliśmy klip, w którym zachęcaliśmy ludzi do przyłączenia się do tego projektu - powiedziała Marion Cotillard.

Młode pokolenie może skutecznie zmieniać świat, walczyć o lepsze powietrze, klimat, a co więcej, twierdzą, że nie mają innego wyboru.

- Jesteśmy w tak unikatowym miejscu, gdzie dzieją się dobre i złe rzeczy, a my musimy wybrać jaką ścieżką mamy podążać - Melati Wijsen. - Mówiąc o sile młodych mówimy o ich zaangażowaniu od samego początku. Nie tylko w świętowaniu i mówieniu jakie to inspirujące. Nie powinno się wkładać działaczy, młodych aktywistów w romantyczny obraz. Tylko traktować ich poważnie, bo chcemy się angażować w cały proces zmian od samego początku - dodała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz wideo: Młodzi biorą sprawy w swoje ręce, by ratować świat

Marion Cotillard i Melat Wijsen
Młodzi biorą sprawy w swoje ręce, by ratować świat
Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości