Moda i Uroda

Jak dbać o ubrania żeby służyły przez lata? Sprawdź porady ekspertki. "Jestem zwolenniczką prania ręcznego"

Moda i Uroda

Autor:
Daria
Pacańska
Reporter:
Daria Pacańska
Jak dbać o ubrania?
Jak dbać o ubrania?Dzień Dobry TVN Online
wideo 2/6
Dzień Dobry TVN OnlineJak dbać o ubrania?

Ubrania będą służyły nam zdecydowanie dłużej, jeśli będziemy o nie w odpowiedni sposób dbać. Okazuje się, że liczą się takie czynności jak pranie, prasowanie, suszenie czy nawet przechowywanie naszych rzeczy. Poznaj sprawdzone sposoby projektantki mody.

Jak dbać o ubrania?

Często po zakupie ubrań nie zastanawiamy się, jak powinniśmy o nie dbać. Okazuje się, że jest to bardzo ważna kwestia, jeśli chcemy używać ich przez długi czas. Sposobem na przedłużenie ich życia jest m.in. odpowiednie pranie.

- Ja jestem zwolennikiem prania ręcznego i do tego bym zachęcała. Żeby ubrania nam długo służyły, to to jest bardzo istotne. Jak je pielęgnujemy, jak je pierzemy, jak je w ogóle przechowujemy, w jaki sposób składamy, w jaki sposób wieszamy - wymienia projektantka Marta Banaszek.

Każda rzecz powinna mieć swoje miejsce w naszej garderobie. Jedną z największych krzywd, jakie możemy wyrządzić naszym ubraniom, jest rzucanie ich gdzie popadnie, bez odpowiedniego ułożenia.

"Styl na wagę złota"

Zosia Zochniak o zrównoważonej modzie
Zosia Zochniak o zrównoważonej modzieDzień Dobry TVN Online
wideo 2/5

- Zadbajmy o to żeby płaszcze i marynarki były na odpowiednich wieszakach, a nie leżały gdzieś tam zgniecione. Swetry i inne delikatne rzeczy powinny mieć oddzielną półkę, jeśli jest taka możliwość. Swetry pierzemy w delikatnych temperaturach, a najlepiej ręcznie. Nie suszymy rozwieszając, tylko na ręczniku bądź na jakimś kocu rozkładamy żeby nam się nie rozciągnęło - wyjaśnia Marta Banaszek.

Co prać w pralce?

Na szczęście istnieją tkaniny, które możemy bez obaw prać w pralce. Jednak wcześniej należy dokładnie przeczytać metkę i zastosować się do zamieszczonych tam informacji, dotyczących pielęgnacji.

- Jest część wiskoz, jest część tkanin syntetycznych, tkanin sztucznych, które możemy sobie pozwolić prać w pralce. Oczywiście ja z wirowaniem jestem bardzo ostrożna, dlatego minimalne obroty - podkreśla projektantka.

Skulkowane swetry niekoniecznie muszą trafić do kosza. Możemy je wyczyścić specjalnymi maszynkami, zwykłą maszynką do golenia czy ręcznie, ale to wymaga więcej pracy. Ważne żeby robić to niezwykle precyzyjnie i delikatnie, bo można zrobić dziurę. Przyda się także rolka do ścierania ubrań, które obłażą np. sierścią naszych pupili.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Reporter: Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN Online

Pozostałe wiadomości