Wysoko wrażliwa miłość i jej oblicza. Jak wygląda związek z osobą wysoko wrażliwą?

Para zakochanych ludzi, spoglądających sobie głęboko w oczy.
Sven Hagolani

Osoby wysoko wrażliwe, w skrócie określane jako WWO, stanowią około 20 procent populacji. Ich wyjątkowy sposób postrzegania świata przekłada się na ponadprzeciętną empatię, zwiększoną skłonność do analizowania codziennych sytuacji oraz dostrzeganie subtelności, których inni zwykle nie zauważają. Jak wygląda miłość osoby, która w szczególny sposób przeżywa każdą emocję? Czy dla jej partnera to trudne wyzwanie, czy raczej cudowny prezent od losu? O tym rozmawialiśmy z terapeutką Katarzyną Sawicką.

Pojęcie miłości zawiera w sobie wiele znaczeń i bez względu na poziom wrażliwości człowieka trudno jednoznacznie zdefiniować to wyjątkowe uczucie. Każdy z nas patrzy na miłość własnymi oczami, a jej definicję buduje zgodnie z ważnymi dla siebie kryteriami oraz doświadczeniami, których dostarczyło mu życie. Szczęście, bliskość, zaufanie - większość z nas właśnie takich wartości szuka w udanym związku. A czego oczekują od miłości osoby wysoko wrażliwe? Jak odnajdują się w relacjach z drugim człowiekiem? Odpowiedzi na te pytania udzieliła nam Katarzyna Sawicka, pedagog, terapeuta i psychotraumatolog z wieloletnim doświadczeniem, zajmująca się szkoleniami i konsultacjami w zakresie trudnych relacji i rodzicielstwa, a także prężnie działająca w sieci jako vloger. Na swoim kanale w serwisie YouTube dzieli się z widzami bogatą wiedzą oraz spostrzeżeniami, dotyczącymi także osób wysoko wrażliwych. Temat ten jest jej szczególnie bliski, bowiem sama otwarcie przyznaje, że jest jedną z nich.

Jak kochają osoby wysoko wrażliwe?

Budowanie trwałej relacji z drugą osobą możliwe jest dzięki odpowiedniemu dopasowaniu, ale często wymaga także kompromisów, które są nieodłącznym elementem każdego związku. Zapytana o miłość widzianą oczami WWO Katarzyna Sawicka stwierdza, że nie można stworzyć uniwersalnej listy zachowań, które cechują osoby wysoko wrażliwe w związkach miłosnych. Każdy z nas jest inny i nie da się stworzyć idealnie przystającego do wszystkich modelu. Wysoko wrażliwi, podobnie jak osoby o mniejszej wrażliwości, mogą mieć różne oczekiwania i przyjmować rozmaite postawy. Ekspertka przyznaje jednak, że często szukają oni silnych partnerów, ponieważ sami wnoszą do związku typową dla siebie kruchość. Mogą zatem być bardzo podatni na urok osoby narcystycznej, którą cechuje niska inteligencja emocjonalna. To rodzaj pułapki, w którą wysoko wrażliwe osoby często wpadają. Pragną dopełniać się z partnerem, a nawet zakładają, że będą potrafiły go zmienić. Nic bardziej mylnego - takie nastawienie zwykle kończy się bolesnym rozczarowaniem.

Osoby wysoko wrażliwe często przejmują też w związku rolę opiekuna. Ze względu na wysoki poziom empatii z łatwością dostrzegają potrzeby drugiej osoby i chcą natychmiast je realizować. Bezbłędnie wyczuwają także emocje, które każą im podejmować działanie, na przykład motywują do naprawiania złego samopoczucia partnera. Może to okazać się kolejną pułapką, zwłaszcza w sytuacji, gdy WWO pragną wyłącznie dawać, nie biorąc w zamian nic dla siebie. Zdaniem Katarzyny Sawickiej osoby te powinny być szczególnie czujne i dbać o równowagę w relacji. - Partnerstwo i szacunek są ważne w każdym związku. WWO muszą po prostu bardziej się pilnować i pamiętać o tym, by wyraźnie stawiać granice - radzi ekspertka.

Jak wygląda związek z osobą wysoko wrażliwą?

Osoby wysoko wrażliwe często potrzebują przestrzeni do wyciszenia się oraz uspokojenia swojego układu nerwowego. Ich umysł szybko ulega przebodźcowaniu, zwłaszcza pod wpływem intensywnej stymulacji, dlatego tak ważny jest dla nich swoisty reset myśli i emocji. Odzyskiwanie równowagi jest im niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Dla partnera, zwłaszcza na początku związku, takie zachowanie może wydawać się niezrozumiałe, a nawet budzić jego niepokój. Dlatego niezwykle ważna jest w tym wypadku rozmowa, a co za tym idzie wzajemne zrozumienie i zaakceptowanie potrzeb drugiej osoby.

Osoba wysoko wrażliwa powinna mieć swoje miejsce i czas na reset w samotności. Powinna mieć swoje rytuały

- mówi ekspertka, jednocześnie podkreślając, że sama stosuje tę zasadę w życiu codziennym. Dodaje też, że przebodźcowanie może wynikać nie tylko z natłoku złych emocji, ale także z nagromadzenia tych dobrych. Kluczowa jest w tym wypadku edukacja, jeśli więc zauważamy niestandardowe zachowania drugiej osoby, powinniśmy sięgnąć po książki, artykuły i inne publikacje, które przybliżą nam zagadnienie wysokiej wrażliwości. I choć może się to wydawać przytłaczające dla osób, których poziom wrażliwości nie jest aż tak wysoki, związek z WWO niesie za sobą także szereg zalet. Wnoszą one do relacji intuicyjność, emocjonalność i twórcze usposobienie. Potrafią czytać między wierszami i instynktownie wyczuwać nastroje drugiej osoby, a nad wyraz wysoki poziom ich empatii może okazać się przydatny w wielu codziennych sytuacjach. Dzięki wysoko wrażliwym osobom życie staje się mniej mechaniczne i znacznie łatwiej jest dostrzegać jego piękno.

Zobacz wideo: Jakie znaki zodiaku tworzą najszczęśliwsze związki?

Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Idealna różnica wieku w związku - naukowcy udowodnili, że istnieje. Wiele par może się zmartwić

Zmysłowy seks pachnący wanilią. Jak doświadczyć emocji, których nigdy wcześniej nie zaznaliśmy?

Przepis na szczęście Joanny Przetakiewicz: "Czasami coś tracimy, ale warto, bo to dobra strata"

Autor: Magdalena Brzezińska

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie