Michał Barański ma 15 lat i uczy się w pierwszej klasie w VI Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy. Zdolny uczeń zdobył stypendium Flex Future Leaders Exchange Program, tym samym przyszły rok szkolny spędzi w USA. Jak wyglądała jego droga do sukcesu? O tym reporterka Dzień Dobry TVN rozmawiała z nastolatkiem oraz jego mamą i nauczycielką.
Zdolny licealista z Bydgoszczy
Michał Barański ma zaledwie 15 lat, a na swoim koncie wiele sukcesów. Uczeń pierwszej klasy bydgoskiego liceum zdobył stypendium, dzięki któremu przyszły rok spędzi w Stanach Zjednoczonych. Będzie mieszkał u amerykańskiej rodziny i uczył się w lokalnej szkole średniej. W ramach programu pokryte zostaną wszelkie koszty podróży, utrzymania i kieszonkowego.
- Będę się uczyć w amerykańskiej szkole od września do czerwca. To był mój pomysł, żeby wziąć udział. Od zawsze chciałem zobaczyć Stany Zjednoczone. Złożyłem aplikację i udało się, jestem finalistą - powiedział 15-latek.
Wyjazd to nie tylko szansa na poznanie świata i naukę nowych umiejętności, ale także spełnienie marzeń Michała. Chłopak od najmłodszych lat powtarzał, że bardzo chciałby wybrać się w podróż do USA. Od szkoły podstawowej szlifował więc angielski, zarówno w placówce, jak i na zajęciach dodatkowych.
- Michał jest bardzo zdolnym dzieckiem. Nie było to pewne, że się dostanie, ale miał zadanie takie, że jeśli nie w tym roku, to spróbuje w kolejnym. Te doświadczenia, które miał do tej pory, pomagają mu. Nauczyciele i rodzina go wspierają – zapewniła jego mama, Barbara Barańska.
Michał Barański i jego droga do stypendium
Biegła znajomość języka obcego, odporność na stres i fantastycznie napisane eseje sprawiły, że Michał pokonał 3,5 tysiąca kandydatów i otrzymał szansę na naukę za granią. Egzaminy nie były łatwe. Podczas wieloetapowej selekcji kandydaci rozwiązywali zadania online, zdawali testy z czytania, pisali eseje, przeszli przez rozmowę kwalifikacyjną i pracowali w grupie.
- Na początku trzeba złożyć aplikację, która rusza już w sierpniu, tam trzeba napisać trzy eseje w języku angielskim. Następnie w półfinałach jest więcej zadań. Są zadania grupowe, rozmowa kwalifikacyjna oraz kolejne trzy eseje, które trzeba napisać w 45 minut. Poza tym do napisania jest jeszcze list do rodziny - wyliczał Michał Barański.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Uczniowie z Łodzi odtworzyli słynne dzieła sztuki. "Dzieci miały zainteresować się malarstwem, a jednocześnie dobrze się bawić"
- Jak zacząć tworzyć muzykę na komputerze i z jakich programów korzystać?
- Ranking szkół podstawowych. Które placówki zapewniają najlepszą edukację?
Autor: Nastazja Bloch
Reporter: Agata Zjawińska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN