stypendium

  stypendium

  „Mogę robić cokolwiek, byle w Japonii” – to słowa 18-letniej Weroniki Nocny, licealistki z Torunia, która miłością do kraju kwitnącej wiśni zaraziła się od swojej kuzynki. Może nie byłoby w tym nic wyjątkowego, gdyby nie fakt, że Weronika na początku 2019 roku wywalczyła 3-letnie stypendium w prestiżowej, żeńskiej szkole w Sendai w Japonii. O edukacji w tym kraju porozmawialiśmy z Weroniką i jej matką chrzestną, Joanną Jarkiewicz-Tretyn.

  Zdaniem ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina studia medyczne powinny być płatne - studenci otrzymywaliby stypendia, które później musieliby odpracować w kraju. Takie rozwiązanie miałoby zatrzymać młodych lekarzy w Polsce. O komentarz do tych informacji poprosiliśmy gości Dzień Dobry TVN: lekarkę Joannę Matecką z Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Lekarzy i ekonomistę dra Piotra Kaczmarczyka z Ośrodka Badań nad Migracjami. Ile lekarzy wyjeżdża z Polski? Czy głównym powodem wyjazdów są pieniądze?

  Córka Grażyny Błęckiej-Kolskiej - Zuzanna zmarła w wyniku odniesionych podczas wypadku samochodowego obrażeń. Aby uczcić pamięć Zuzanny, aktorka ufundowała stypendium jej imienia. W tym celu - wraz z przyjaciółką Lucyną Schumacher-Gebhard - założyła fundację "Fabryka Sensu", która będzie pomagać zdolnym młodym ludziom. W Dzień Dobry TVN aktorka wspominała swoją utalentowaną córkę, mówiła również o bólu po jej stracie. Zapytaliśmy ją, jak stara się odnaleźć sens życia i czy w trudnych chwilach miała wsparcie najbliższych. Panie powiedziały także, kto ma szansę otrzymać wsparcie ich fundacji. Trzymamy kciuki za powodzenie fundacji.

  Mateusz Sobecko wygrał 8. edycję programu "You Can Dance - Po prostu tańcz!". W nagrodę otrzymał 3-miesięczne stypendium na Broadway'u. O plany zawodowe, wyjazd do Stanów Zjednoczonych, studia zapytał tancerza dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.

  Wczoraj był naprawdę przepiękny program, było tyle emocji, wzruszeń, tyle przepięknego tańca, tyle młodych utalentowanych ludzi, więc trudno było nie płakać - mówił w Dzień Dobry TVN wzruszony juror Agustin Egurrola, który uważa, że Asia i Bartek nie powinni odpaść z programu "You can dane". A co Wy o tym myślicie? Wprawdzie ulubieniec dziewczyn odpadł z programu, ale jego przygoda z tańcem się nie kończy. Teraz pojedzie na czteromiesięczne stypendium do Danii ufundowane przez jedną z duńskich uczelni. Jakie plany ma Joanna?