Kontrowersje wokół komunijnych prezentów dla księży. Czy 14 tys. złotych to przesada? "To musi być dobrowolne"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Przygotowania do komunii świętej – co parafia, to obyczaj
Przygotowania do komunii świętej – co parafia, to obyczaj
Ile kosztuje organizacja komunii?
Ile kosztuje organizacja komunii?
Prezentownik komunijny 2022
Prezentownik komunijny 2022
Gdzie jest moja kasa z Komunii?
Gdzie jest moja kasa z Komunii?
Dress code na komunię
Dress code na komunię
Wydatki związane z pierwszą komunią świętą mogą przyprawiać o zawrót głowy. Organizacja przyjęcia i zakup stroju dla przystępującego do sakramentu dziecka to dla rodziców priorytet. Nie bez znaczenia pozostaje również zwyczaj przekazywania darów na rzecz parafii. Prezenty wręczane duchownym w ramach podziękowania to dodatkowe obciążenie domowego budżetu - zwłaszcza, jeśli w grę wchodzi sfinansowanie zestawu nagłośnieniowego o wartości kilkunastu tysięcy złotych.

Jaką kwotę wypada przeznaczyć na komunijny prezent dla księdza?

Pierwsza komunia święta to dla rodziców i ich pociech niezapomniane przeżycie duchowe. Trudno jednak pozostać obojętnym na koszty, jakie niesie za sobą organizacja uroczystości. Wydatki związane z przyjęciem, prezentami i strojem dla dziecka to nie wszystko. W większości parafii na ręce odprawiającego komunijną mszę księdza składa się upominek bądź kopertę z pieniędzmi.

W tym miejscu warto podkreślić, że oczekiwania duchownych bywają bardzo wygórowane. Jak donosi "Fakt", kwota przekazana na rzecz kościoła może sięgnąć nawet 14 tys. złotych. To cena zestawu nagłośnieniowego, który mieli sfinansować rodzice maluchów przystępujących do sakramentu w jednej z wrocławskich parafii. Lista prezentów dla księży jest jednak bardzo zróżnicowana. Darami ołtarza równie dobrze mogą być ornaty czy akcesoria liturgiczne.

Komunijny prezent dla księdza - obowiązek czy dobra wola?

Zwyczaj przekazywania księżom komunijnych prezentów budzi kontrowersje. Nic w tym dziwnego, wszak nie każdy rodzic jest w stanie wygospodarować dodatkowe środki na tego rodzaju gratyfikację. W rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl swoimi spostrzeżeniami na ten temat podzielił się historyk Kościoła i działacz społeczny, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

- Przez dziesiątki lat nie było katechizacji w szkołach, tylko w salkach przy kościołach, więc stało się to taką niepisaną tradycją, że rodzice przekazywali drobne upominki dla księdza przy różnych okazjach, zarówno w postaci przedmiotów, jak i pieniędzy. Teraz jednak, gdy katecheci uczą w szkołach i dostają wynagrodzenie z budżetu państwa, moim zdaniem nie powinny być składane żadne ofiary pieniężne (...). Jeśli dojdzie do dobrowolnego porozumienia pomiędzy rodzicami, księdzem i proboszczem, to oczywiście można wręczyć jakiś upominek dla parafii z okazji przyjęcia przez dzieci pierwszej komunii świętej, ale to musi być dobrowolne i przekazane na rzecz parafii, a nie dla księdza - stwierdził nasz rozmówca.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Magdalena Brzezińska

Źródło: fakt.pl

Źródło zdjęcia głównego: Avalon_Studio/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości