Badania nad prehistorią nieustannie przynoszą nowe, przełomowe wieści o naszych przodkach. Ostatnio autorom książki "Lady sapiens" udało się obalić kilka mitów, dotyczących żyjących wówczas kobiet. Czy atletycznie zbudowanym łowczyniom i matkom daleko było do współczesnych pań? Jak zmieniała się sytuacja kobiet na przestrzeni dziejów? Nad tym w Dzień Dobry TVN zastanawiały się ekspertka ds. zachowań społecznych i konsumenckich kobiet Katarzyna Pawlikowska oraz pisarka, autorka książki "Brakująca połowa dziejów", Anna Kowalczyk.
Kobiety w prehistorii
Wiele osób myśląc o dawnych społecznościach, wyobraża sobie obecne w nich kobiety, jako odtwórczynie "tradycyjnych" ról płciowych. Te jednak, na dobrą sprawę, pochodzą nie z prehistorii a znacznie nowszych czasów.
- Ta wizja prehistorii, którą my, a przynajmniej co poniektórzy z nas, którzy się w ogóle tym tematem interesują, mają, jest bardzo daleka od tych najnowszych ustaleń - mówiła Anna Kowalczyk. Pisarka podkreśliła, że XIX-wieczni badacze często nakładali własne wyobrażenia o świecie na archeologiczne odkrycia. Za dobry przykład posłużyć tu może łyżka - przedmiot kojarzony z kuchnią. - Ta sama łyżka mogła nosić ślady spalania opium, więc jeśli znajdowano ją w grobie kobiecym, to niekoniecznie był to grób kucharki, mógł to być grób szamanki - mówiła pisarka.
- Jakby sięgnąć prehistorii to nawet w mitach greckich, hebrajskich na początku był wręcz matriarchat, a już na pewno równość. To czasy i te wszystkie nakładki, które były potrzebne mężczyznom, żeby przejmowali władzę, doprowadziły do tego, że to się zaczęło zmieniać - dodała Katarzyna Pawlikowska. Przypomniała również, że wśród pierwszych archeologów byli niemal wyłącznie mężczyźni.
Zmienne role kobiet
Dlaczego odczarowanie historii w tym zakresie jest tak ważne? - Kobiety, które nie widzą swoich przodkiń w innych rolach, niż ta stereotypowo kobieca, rzadziej sięgają po więcej - mówiła Anna Kowalczyk. - My potrzebujemy do budowania naszej tożsamości, pewności siebie, do uwierzenia w swoje możliwości tu i teraz, widzieć kobiety, które tu były przed nami i które tego dokonały - dodała.
- Zobaczcie, gdzie ten świat by teraz był, gdybyśmy tę połowę talentów, jakimi są kobiety, docenili, no bo jak dzisiaj wyglądałby program, z całą wielką sympatią dla Krzysztofa, gdyby był Krzysztof, a nie byłoby Małgosi? - pytała retorycznie Katarzyna Pawlikowska.
Najprawdopodobniej nasi dalecy kuzyni byli po prostu w dobry sposób "ślepi" na płeć i oceniali każdego według jego przymiotów. - Pradziejowe społeczności były pod tym względem, być może, od nas mądrzejsze - powiedziała Anna Kowalczyk.
Czego jeszcze dowiadujemy się z badań archeologów? Sprawdźcie w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl. Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Anna Tatarska napisała wyjątkową książkę o kobietach. "Chodziło o bliskość, wspólnotę siostrzaną"
- Rewolucyjna decyzja urzędników. Kobiety mogą kąpać się topless w basenach publicznych
- Parkingi tylko dla kobiet. Czemu służy ten pomysł?
Autor: Michalina Kobla
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News