Styl życia

Kim są Szerpowie spod K2? "Tak naprawdę przeciętny człowiek w ogóle nie wie o ich istnieniu"

Styl życia

Niewielu Polaków poznało osobiście pierwszych zdobywców K2 zimą. Takie szczęście miała Magda Lassota. Podróżniczka, pisarka i fotografka opowiedziała nam m.in. o ich zwyczajach oraz charakterze. Swoimi doświadczeniami podzielił się także Bartek Dobroch, dziennikarz, który osobiście poznał Mingma Gyalje Sherpa.

Kim są Szerpowie?

Szerpowie to lud tybetański, który zamieszkuje Himalaje w Indiach i Nepalu. Ludność ta przybyła na te tereny z Tybetu ok. XIII–XIV w. Jak się okazuje, populacja obdarzona jest niesamowitą wytrzymałością, a dzięki temu, Szerpowie mogą z powodzeniem wspinać się po największych górach. Do popularnych przedstawicieli tego ludu należą m.in. Lhakpa Tenzing i Phurba Tashi, którzy zyskali sławę po rekordowej liczbie wejść na Mount Everest. Obecnym rekordzistą jest Kami Rita Sherpa, mężczyzna na szczycie stanął aż 24 razy.

Zwykle Szerpów znamy jako bohaterów drugoplanowych. Tym razem o ich sukcesie mówił cały świat. To właśnie oni udowodnili, że Himalaje należą do tubylców. 16 stycznia dziesięcioosobowa grupa przeszła do historii himalaizmu. Szerpowie pierwsi pokonali zimą "Górę Mordercę", czyli K2.

Oni są w cieniu tych wielkich wypraw. My słyszymy wielkie nazwiska, które stanęły na kolejnych szczytach, a tak naprawdę przeciętny człowiek w ogóle nie wie o istnieniu Szerpów i nie wie, czym oni się zajmują i że stoją za wszystkimi wielkimi sukcesami

– powiedziała Magda Lassota.

Mingma G. – kim jest?

Mingma Gyalje Sherpa jako jeden spośród dziesięciu Szerpów zdobył szczyt K2 zimą. Nasi goście w przeszłości mieli okazję poznać go osobiście. Magda Lassota spotkała mężczyznę w 2019 roku podczas pobytu w bazie pod Mount Everest. Polka w tamtym czasie zbierała materiał do swojej książki pt. "W cieniu Everestu". Wówczas organizatorem jej pobytu było Imagine Nepal, a właścicielem firmy był właśnie Mingma.

- Ja dobrze znam trójkę z tych Szerpów, którzy stanęli na K2, bo spędziłam z nimi prawie 2 miesiące w bazie pod Mount Everestem. Mingma G. jest właścicielem agencji, z którą ja byłam. On do mnie zadzwonił zaraz po zejściu z K2. To było bardzo miłe, że pamiętał – powiedziała Magda.

Szerpa w 2014 roku w Nepalu poznał także Barek Dobroch, który pracował nad wydaniem "Artur Hajzer. Droga słonia".

- On wtedy nie był jeszcze znanym Mingmą. Mieszkał w małej miejscowości w rodzinnej wiosce. Z tej doliny pochodzi procentowo największa ilość zdobywców Everestu. Wtedy prowadził hotelik, takie miejsce w górach, w którym mogli przenocować turyści – powiedział Barek.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Polscy himalaiści o zimowym zdobyciu K2 przez Nepalczyków. "To przykład świetnej pracy zespołowej"

Do tej pory był nieosiągalny zimą. Dziesięciu śmiałków właśnie zdobyło K2: "Zrobiliśmy to"

Musiał zawrócić z drogi na K2. "Pękła mi przepuklina pachwinowa"

Autor: Nastazja Bloch

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości