Dzieła niezwykłego rzeźbiarza i poety. Łączą zabawę z nauką historii

Rzeźbiarz poeta
Źródło: Dzień Dobry TVN
Niezwykły rzeźbiarz poeta
Niezwykły rzeźbiarz poeta
Obrazy, które zachwycają!
Obrazy, które zachwycają!
Sztuka ożywiania obrazów
Sztuka ożywiania obrazów
Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Przez sztukę do serca
Przez sztukę do serca
Sztuka na talerzu
Sztuka na talerzu
Jego sztuka łączy
Jego sztuka łączy
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Gdy sztuka spotyka się z polityką
Gdy sztuka spotyka się z polityką
ARS LATRANS
ARS LATRANS
Ze sztuką na „ty”
Ze sztuką na „ty”
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Jan Puk to artysta ludowy, który od kilkudziesięciu lat tworzy dzieła na Podkarpaciu. Znany jest on głównie z zabawkarstwa ludowego. W Dzień Dobry TVN opowiedział o tym, jak łączy rzeźbiarstwo z misją historyczną.

Rzeźby ludowe z drewna

Jan Puk jest wyjątkowym artystą ludowym, który od kilkudziesięciu lat tworzy swoje dzieła na południu Polski. - Swoje życie poświęcił temu, aby jak najwięcej ludzi dowiedziało się o dawnej wsi Lasowiackiej i o Lasowiakach, którzy mieszkali w widłach Wisły i Sanu - opowiadała w Dzień Dobry TVN Elżbieta Skromak z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

Mężczyzna znany jest głównie z zabawkarstwa ludowego, czym zajmował się już na zajęciach w szkole. W swojej sztuce artysta nawiązuje do życia i codzienności osób zamieszkujących dawną wieś. - Ja bardzo polubiłem historię. Chcę tworzyć, jak najwięcej historycznych rzeczy, żeby młodzież wiedziała, jak to życie się przeistaczało na tej ziemi - wyjaśnił.

Niezwykły rzeźbiarz i poeta

Wśród jego prac można znaleźć rzeźby przedstawiające podobizny lokalnych rzemieślników, m.in. cieśli czy kowala. Te drewniane dzieła cieszą się ogromną popularnością zarówno w Polsce, jak i za granicą. Łącznie były wystawiane podczas różnych wystaw aż 123 razy. Wiadomo, że były też inspiracją do pisania prac magisterskich i licencjackich. Co ciekawe, Jan Puk nie lubi rozstawać się ze swoimi pracami. W ten sposób jednak może zarabiać na drewno potrzebne do wykonania kolejnych rzeźb.

- Chcę nanieść, jak nasi dziadkowie pracowali 100 lub 200 lat temu - czym się zajmowali i jakie mieli do tego narzędzia. (...) Jak zrobię trzy prace, to dwie sprzedam, a jedną sobie zostawię - opowiadał w naszym programie Jan Puk.

Jak się okazuje wykonywanie zabawek z drewna to nie jedyna pasja mężczyzny. - Piszę też historyczne wiersze. Chcę nanieść wszystko na papier, bo co napiszę piórem, to toporem nikt nigdy tego nie wyrąbie - podsumował.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości