Rzeźby ludowe z drewna
Jan Puk jest wyjątkowym artystą ludowym, który od kilkudziesięciu lat tworzy swoje dzieła na południu Polski. - Swoje życie poświęcił temu, aby jak najwięcej ludzi dowiedziało się o dawnej wsi Lasowiackiej i o Lasowiakach, którzy mieszkali w widłach Wisły i Sanu - opowiadała w Dzień Dobry TVN Elżbieta Skromak z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.
Mężczyzna znany jest głównie z zabawkarstwa ludowego, czym zajmował się już na zajęciach w szkole. W swojej sztuce artysta nawiązuje do życia i codzienności osób zamieszkujących dawną wieś. - Ja bardzo polubiłem historię. Chcę tworzyć, jak najwięcej historycznych rzeczy, żeby młodzież wiedziała, jak to życie się przeistaczało na tej ziemi - wyjaśnił.
Niezwykły rzeźbiarz i poeta
Wśród jego prac można znaleźć rzeźby przedstawiające podobizny lokalnych rzemieślników, m.in. cieśli czy kowala. Te drewniane dzieła cieszą się ogromną popularnością zarówno w Polsce, jak i za granicą. Łącznie były wystawiane podczas różnych wystaw aż 123 razy. Wiadomo, że były też inspiracją do pisania prac magisterskich i licencjackich. Co ciekawe, Jan Puk nie lubi rozstawać się ze swoimi pracami. W ten sposób jednak może zarabiać na drewno potrzebne do wykonania kolejnych rzeźb.
- Chcę nanieść, jak nasi dziadkowie pracowali 100 lub 200 lat temu - czym się zajmowali i jakie mieli do tego narzędzia. (...) Jak zrobię trzy prace, to dwie sprzedam, a jedną sobie zostawię - opowiadał w naszym programie Jan Puk.
Jak się okazuje wykonywanie zabawek z drewna to nie jedyna pasja mężczyzny. - Piszę też historyczne wiersze. Chcę nanieść wszystko na papier, bo co napiszę piórem, to toporem nikt nigdy tego nie wyrąbie - podsumował.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Niezwykła pasja Mai Frykowskiej. "Sytuacja, która się zdarzyła w Ukrainie, przyspieszyła ten proces"
- Gdańsk stawia na różnorodność. "Razem możemy się uczyć jeszcze lepszego życia w naszym mieście"
- Dlaczego warto przesiąść się na rower elektryczny? "Jest szalenie uniwersalny"
Autor: Aleksandra Matczuk
Reporter: Izolda Sanetra
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN