Derka dla konia – jakie okrycie wybrać? Jakie funkcje spełnia derka?

Koń z derką na grzbiecie. Akcesoria dla koni. Derka dla konia.
Derka dla konia
Źródło: savoilic/Getty Images

Derka dla konia to rodzaj wierzchniego okrycia, które chroni zwierzę przed wychłodzeniem, nagłym spadkiem temperatury, deszczem, mrozem i owadami. Używa się jej głównie po treningu lub długiej jeździe w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Wykonana jest z różnych materiałów, umożliwiających dopasowanie jej do pogody. Sprawdź, jakie są rodzaje okrycia dla koni i jak wybrać odpowiednie?

Okrycie konia wybierane jest na podstawie tego, jaką funkcję ma ono spełniać. Wykonane z różnych materiałów i występujące w różnych rozmiarach, mocowane są za pomocą pasków na brzuchu. Derka dla konia zwykle przykrywa cały tułów, zad i szyję zwierzęcia. Można również spotkać derki z kapturem.

Jakie funkcje pełni derka dla konia?

  • chroni przed niekorzystnymi warunkami słonecznymi;
  • chroni przed owadami;
  • utrzymuje ciepło po intensywnym treningu lub biegu;
  • chroni zwierzę w trakcie transportu;
  • chłodzi lub ogrzewa;
  • izoluje przed nagłą zmianą temperatury.

Rodzaje derki dla konia

Okrycie wierzchnie koni wykonuje się z polaru, bawełny lub ortalionu. Różnorodność materiałów pozwala na używanie jej przy zmiennej pogodzie i do różnych celów. Jej właściwości doceniane są głównie po treningu, kiedy zwierzę jest rozgrzane, a na zewnątrz panuje niska temperatura. Derka zapewnia stopniowe ochładzanie, co nie dopuszcza do uszkodzenia mięśni zwierzęcia.

Derka polarowa – obowiązkowa w wyposażeniu każdego konia. Miękka, delikatna, trzyma ciepło i jest niezbędna do osuszenia konia po treningu. Sprawdzi się również jako derka zimowa, chroniąc zwierzę przed wysokim mrozem. Dobrej jakości polar nie przegrzewa konia, powodując pocenie, ale odprowadza pot na zewnątrz, utrzymując optymalną temperaturę ciała. Derka polarowa jest rodzajem odzieży termoaktywnej.

Derka zimowa często posiada dodatkowy kaptur i wydłużony tył. Powinna być zakładana koniom starym i wrażliwym na mrozy. Derki polarowe są oferowane przez różne firmy i występują w szerokiej gamie kolorystycznej.

Derka przeciwdeszczowa jej zadaniem jest ochrona konia przed deszczem i zamoknięciem, powinna więc być wykonana z dobrej jakości materiału wodoodpornego, nie przepuszczającego również wiatru. Warto wybrać modele droższe, które nie będą powodowały parowania i odparzania się ciała. Derka powinna być z materiału technicznego z właściwościami oddychającymi. Derka przeciwdeszczowa występuje w wersji letniej i zimowej (dodatkowe podszycie polarowe derki przeciwdeszczowej to idealna ochrona konia przed śniegiem).

Derki przeciwdeszczowe są z reguły większe i dłuższe. Zasłaniają część ogona i szyi, dzięki czemu padający deszcz szybciej spływa, nie zalewając zwierzęcia. Zapinana jest na rzepy, pasy i dodatkowe karabińczyki.

Derka padokowa (derka treningowa) – zakładana jest koniom przed wyjściem na wybieg. To dodatkowa, lekka forma ochrony przed wiatrem i zimnem. Zwykle wykonana jest z materiału technicznego z funkcją nieprzemakania i podszyta polarem, by chronić zwierzę przed spadkiem temperatury. Derka padokowa jest zwykle krótka i dobrze dopasowana do konia. W przeciwieństwie do pozostałych okryć, pełni funkcję ubrania, które – idealnie dobrane – ma umożliwić dłuższy trening w deszczu, na wietrze lub w zimnie. Zapinana jest na brzuchu za pomocą rzepów i karabińczyków, uniemożliwiających przesuwanie się okrycia. Derki padokowe występują w wielu wzorach i kolorach, często są personalizowane przez właścicieli koni.

Derka przeciw owadom – cienka i bardzo lekka, wykonana z drobno tkanej siateczki, chroni zwierzę przed atakiem owadów i uporczywymi insektami. Zakładana jest w upalne dni, kiedy koń poci się nadmiernie i przyciąga męczące go muchy. Poza tym derka chroni konie przed przegrzaniem i ostrym słońcem. Zakrywa cały tułów i zad, jest znacznie dłuższa od derki treningowej.

Derka stajenna – gruba, mięsista i bardzo ciepła, niczym zimowa kurtka. Pełni rolę ogrzewającej kołdry i jest zakładana koniom w zimne jesienno-zimowe noce. Powinna być również używana po ciężkim treningu, zaraz po zdjęciu pierwszej derki (zwykle przemoczonej), gdy koń uda się już na spoczynek do boksu. Jest idealna dla koni starszych i chorych, które potrzebują dodatkowego źródła ciepła. Ma przedłużenie na ogon i szyję, zapinana jest na pasy. Derka stajenna wykonana jest z miękkiego, grubego polaru i bawełny, w związku z tym nie nadaje się na ochronę konia na zewnątrz. Powinna być używana tylko i wyłącznie w stajni.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jazda konna - idealny sport dla miłośników zwierząt. Jak zacząć?

Jazda konna - idealny sport dla miłośników zwierząt. Jak zacząć?
Źródło: x-news
podziel się:

Pozostałe wiadomości