Tauryna dla kota. Co zastąpi myszy w diecie kota domowego?

Kot
Kot
Źródło: Benjamin Torode/Getty Images
Czy wiesz, że tauryna jest niezbędnym dla kota aminokwasem, który ma duży wpływ na jego zdrowie? Dowiedz się, jakie funkcje spełnia tauryna i jak dostarczyć kotu jej właściwą dawkę każdego dnia.

Kot to mięsożerca, a podstawą jego diety jest białko pochodzenia zwierzęcego, które z kolei jest źródłem niezbędnych dla zdrowia aminokwasów. Jednym z nich jest tauryna, w największej ilości dostępna w mięsie myszy, które są głównym składnikiem diety kotów żyjących na wolności. Jak dostarczyć kotu domowemu niezbędnej tauryny, skoro nie może on polować na myszy?

Tauryna – kot wolno żyjący a domowy

Tauryna dla kota najpierw jest dostarczana kociętom z mlekiem matki, a następnie razem z surowym mięsem gryzoni w przypadku kotów żyjących dziko. Najwięcej tauryny zawiera właśnie surowe mięso gryzoni, dlatego koty żyjące na wolności, których dieta bazuje na instynktach i które zjadają mysz w całości razem z kośćmi, nie będą miały problemów z niedoborami tego pierwiastka. Myszy to główny składnik naturalnej diety kotów. W warunkach domowych kotu pozbawionemu możliwości polowania trudno zapewnić wszystkie konieczne do prawidłowego rozwoju składniki. Pewnym ułatwieniem będzie z pewnością karmienie kota specjalnymi karmami suchymi i mokrymi, gdyż takie karmy powinny zawierać wszystkie niezbędne dla jego zdrowia składniki. Trudniej o prawidłowe zbilansowanie diety i uniknięcie niedoborów przy karmieniu zwierzęcia pożywieniem domowym. Tauryna, którą zapewniają kotom myszy, w domowej diecie musi zostać suplementowana, gdyż ma istotny udział w prawidłowym rozwoju tych zwierząt.

Niedobory tauryny

Tauryna to aminokwas niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu kota. Wspomaga trawienie tłuszczów, z których koty przede wszystkim czerpią energię. Wpływa na właściwą pracę wielu narządów wewnętrznych tych zwierząt. Czym skutkują niedobory tauryny? Przede wszystkim nieprawidłowym funkcjonowaniem wielu narządów oraz licznymi chorobami i schorzeniami. Kotu z deficytem tauryny mogą grozić choroby układu krążenia, takie jak niewydolność mięśnia sercowego, a także zwyrodnienie siatkówki oka, a przy dużych, nieleczonych niedoborach nawet ślepota. U kociąt z niedoborem tauryny może dojść do zaburzeń w rozwoju, słabszego tempa wzrostu, zmniejszenia wagi urodzeniowej. U kotek w ciąży, którym nie są dostarczane odpowiednie ilości tauryny, zagrożeniem są wady płodu. Deficyt tauryny jest również odpowiedzialny za osłabienie układu immunologicznego, bezpłodność, utratę futra, problemy z krzepliwością krwi i trawieniem tłuszczów. Ze względu na poważne konsekwencje dla zdrowia kota niedoborom tauryny należy zapobiegać, a w razie ich wystąpienia przeciwdziałać. Pomogą w tym karmy i suplementy dostępne w sklepach zoologicznych lub pokarmy domowe bogate w ten aminokwas.

Produkty bogate w taurynę

Koty wolno żyjące zazwyczaj nie mają problemu z niedoborem tauryny. Polując na myszy, których mięso zawiera najwięcej tauryny, dostarczają jej sobie w sposób naturalny. Spore ilości tego aminokwasu występują również w mięsie ryb i ptaków. W mniejszej ilości tauryna występuje w mięsie większych ssaków, takim jak wieprzowina czy wołowina. Karmiąc koty pokarmem domowym, mamy zatem szansę zapewnić zwierzętom prawidłowy poziom tego aminokwasu. Duże ilości tauryny są zawarte w podrobach, czyli sercach, wątrobie i nerkach. Warto więc karmić kota wątróbką drobiową i wieprzową, mięsem indyka czy łososiem atlantyckim, w którym – w porównaniu z innymi rybami – znajduje się najwięcej tauryny. Nieco mniej tego aminokwasu występuje w jajkach i produktach mlecznych, można jednak od czasu do czasu urozmaicać dietę kota jajkiem ugotowanym na twardo lub jogurtem naturalnym. Należy jednak pamiętać, że domowa dieta kota – nawet jeśli oparta jest na mięsie – powinna być suplementowana tauryną. W odróżnieniu od żywienia kota gotowymi karmami wysokiej jakości trudno będzie nam ustalić, ile tauryny zawiera dany posiłek mięsny zwierzęcia. W dobrej jakości karmach suchych i mokrych zawsze zawarta jest właściwa dawka tauryny.

Niedobory tauryny są spotykane zwłaszcza u zwierząt na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej, której w żadnym wypadku nie należy stosować u mięsożernych kotów. Właściwa suplementacja i dieta domowa oparta na wysokiej jakości mięsie albo gotowa karma dobrej jakości od sprawdzonego producenta rzadko skutkują niedoborem tauryny.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?

Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Benjamin Torode/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości