Kot brytyjski to wspaniały towarzysz i oddany przyjacie Decydując się na takiego kota, należy wziąć pod uwagę jego wymagania, zwłaszcza dotyczące diety, którą trzeba wzbogacać o smakołyki odkłaczające. Koty brytyjskie są spokojną, opanowaną i tolerancyjną rasą, dlatego mogą mieszkać razem z dziećmi, a nawet innymi zwierzętami.
Kot brytyjski, w zależności od rodowodu bądź renomy samego hodowcy, kosztuje od 1500 do 2500 złotych. Zwierzę jest wyjątkowo oddane domownikom, ale należy o nie odpowiednio zadbać i poświęcić mu czas.
Kot brytyjski – wygląd
Kot brytyjski zaliczany jest do rasy kotów średnich lub dużych. Ma sporą głowę i lekko zaokrąglone przy końcach uszy. Jego sylwetka jest przysadzista i muskularna, jednak zwierzę jest bardzo zwinne. Dorosły osobnik może osiągnąć wagę 8 kilogramów. Rasa ma kilkadziesiąt odmian kolorystycznych, np.: niebieską, czekoladową, rudą, białą, kremową, czarną. Oczy kotów brytyjskich są szeroko rozstawione, duże i idealnie okrągłe, które przy jasnych odmianach sierści są zwykle koloru niebieskiego i pomarańczowego bądź różnobarwne.
Kot brytyjski liliowy – charakter
Koty brytyjskie liliowe to spokojne i dystyngowane zwierzęta, które bez problemów dostosowują się do warunków życia u boku człowieka. Uwielbiają być w centrum zainteresowania, są bystre i szybko się uczą. Chętnie spędzają czas ze swoim właścicielem, najlepiej na wspólnej zabawie. Wychowując kota brytyjskiego, należy być konsekwentnym, np. nie pozwalać żebrać o jedzenie przy stole czy wskakiwać na blat kuchenny. Zwierzę największym uczuciem obdarza zwykle tylko jedną osobę, która staje się dla niego najlepszym towarzyszem. Kot brytyjski liliowy nie okazuje agresji i jest wyjątkowo cierpliwy, dlatego może zamieszkać w domu, gdzie są dzieci i inne zwierzęta. Charakter kota kształtuje się przez całe życie i zmienia wraz z wiekiem – na bardziej zrównoważony i spokojny. Kocięta, jak większość młodych zwierząt, są wyjątkowo aktywne i większość czasu spędzają na zabawie. Dom warto więc wyposażyć w specjalne drapaki i konstrukcje, po których będzie mógł się swobodnie wspinać, co ochroni meble i akcesoria domowe przed uszkodzeniem ostrymi pazurami. Ze względu na dość dużą wagę, jaką kot może osiągnąć, jego zabawki powinny być stabilne i wykonane z solidnych materiałów.
Kot brytyjski liliowy – pielęgnacja
Kot brytyjski liliowy krótkowłosy nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Wystarczy raz w tygodniu przeczesać sierść pupila, aby pozbyć się martwych włosów i uniknąć tym samym połykania ich w dużych ilościach przez kota w trakcie wykonywania toalety. W sytuacji gdy u zwierzęcia pojawia się tendencja do zatykania się kanalików łzowych, należy regularnie osuszać mu oczy przy pomocy czystego płatka kosmetycznego. Wszelkie infekcje oka, których objawem jest np. obrzęk czy ropna wydzielina, należy skonsultować z weterynarzem.
Kot brytyjski liliowy długowłosy, ze względu na gęste i długie futro, wymaga nieco więcej pielęgnacji niż odmiany krótkowłose. Największym problemem u kotów długowłosych jest plątanie się sierści, aby więc tego uniknąć, należy przynajmniej 2 razy w tygodniu czesać ją specjalną szczotką bądź grzebieniem, które można kupić w każdym sklepie zoologicznym. Kocię najlepiej czesać miękką szczotką, która nie spowoduje podrażnień na jego delikatnej skórze, i robić to regularnie, aby przyzwyczajać pupila do tego typu czynności pielęgnacyjnych. Po każdym czesaniu można mu podać np. ulubiony smakołyk. Koty to bardzo czyste zwierzęta – same dbają o własną sierść szorstkim językiem, co powoduje jej regularne połykanie, zatem warto codzienną dietę pupila wzbogacić o specjalne przysmaki odkłaczające bądź kocią trawkę.
Koty brytyjskie liliowe – żywienie
Koty brytyjskie, ze względu na duże zamiłowanie do jedzenia, mają tendencję do tycia. Należy zatem uważać, żeby nie przekarmiać pupila, zwłaszcza po kastracji, aby nie doprowadzić do jego otyłości. Koty te to typowi mięsożercy, dlatego można je karmić np. surową cielęciną, wołowiną, gotowanymi rybami, drobiem bądź stosować gotowe mokre karmy, zwracając tylko uwagę, aby zawierały dużą ilość mięsa, a także cennych witamin i minerałów. Raz lub dwa razy w tygodniu można urozmaicić kocią dietę ugotowanym białkiem czy żółtkiem. Sucha karma pomaga ścierać kamień nazębny, dlatego warto wprowadzić ją do diety pupila, pamiętając też o tym, że wówczas zwiększa się jego zapotrzebowanie na wodę. Koty nie zawsze lubią pić wodę bezpośrednio z miski. Wówczas można odkręcić kran lub zastosować specjalne poidełko w formie fontanny, które zachęci je do picia.
Zobacz też:
- Co je sarna? Dokarmianie dzikich zwierząt leśnych
- Bobry prowadzą wyjątkowo pasjonujący tryb życia. "Najciekawsze jest to, co robią w przyrodzie"
- Jenot w Polsce – skąd się wziął? W jakich miejscach występuje?
- Kot brytyjski. Behawiorystka: "On jest trochę jak pies"
Zobacz wideo: Tłuściutki kot stracił szansę na pogoń za kotką. Nie zmieścił się w płocie
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Sevda Ercan/Getty Images