Bobry prowadzą wyjątkowo pasjonujący tryb życia. "Najciekawsze jest to, co robią w przyrodzie"

Z bobrami po sąsiedzku
Poza człowiekiem nie ma drugiego gatunku, który tak bardzo zmienia na lepsze środowisko wokół siebie, jak bóbr. Fotografowaniem życia tych niezwykłych zwierząt zajmuje się mieszkający w Bieszczadach Andrzej Czech. Swoimi zdjęciami i filmami biolog chętnie dzieli się w mediach społecznościowych, a o bobrzej pasji opowiedział w Dzień Dobry TVN.

Bobry i ich wkład w ekosystem

Andrzej Czech zafascynował się bobrami, kiedy zobaczył wykonane z drona zdjęcia ich konstrukcji.

- Najciekawsze jest to, co bobry robią w przyrodzie. Czyli to, jak budują swoje tamy i konstrukcje oraz co się wskutek tego dzieje - powiedział biolog.

- Ludziom to otwiera oczy, bo widzą, jaki bobry mają wpływ na środowisko - dodał nasz rozmówca.

Występowanie bobrów

Adrian Czech ma wyjątkowe szczęście. Mieszka niedaleko miejsca, w którym występują gryzonie. Dzięki temu przygląda się ich życiu z bliska.

- Najlepiej wypatrywać bobrów wczesnymi godzinami porannymi bądź wieczornymi. To zwierzęta, które pływają długo pod wodą, a teraz nawet pod lodem. Najlepsza pora roku, żeby je wpatrzeć to wiosna i lato, a później jesień, kiedy ścinają najwięcej drzew - biolog.

- One są od mojego domu kilkaset metrów. Co więcej, przyzwyczaiły się do naszego sąsiedztwa i można obserwować je bardzo blisko. Najczęściej bobry występują w Polsce północno-wschodniej. Ale można obserwować je praktycznie w każdym miejscu - zaznaczył ekspert.

Bobry - ciekawostki

Bobry europejskie to zwierzęta wodno-lądowe, które potrafią przebywać pod wodą nawet 15 minut. Pływanie umożliwiają im przezroczyste powieki, przystosowane kanały uszne i nosowe oraz rozdwojona warga. Terytorium jednej rodziny bobrów europejskich obejmuje 1–4 km cieku, a odległość żerowania nie przekracza 20 metrów od brzegu.

Bobry potrafią się komunikować dzięki sygnałom dotykowym i odpowiednim pozom, a w trakcie higieny wymieniają się rolami. Prawidłowy stan futra jest istotną kwestią, ponieważ decyduje o ich zdrowiu.

Bobry europejskie są niezwykle rodzinnymi zwierzętami i podobnie jak borsuki tworzą duże nory i jamy, w których czasami żyje kilka rodzin. Zamieszkują tereny leśne, brzegi kanałów, jezior i rzek, bagna, szuwary i krzewy. Potrafią konstruować przemyślne budowle, czyli tamy i kanały, które zapewniają bezpieczeństwo całej rodzinie. Są bardzo mądrymi zwierzętami i skrupulatnie wybierają miejsce do budowy tam.

Zobacz też:

Autor: Oskar Netkowski

podziel się:

Pozostałe wiadomości