Styl życia

Już co 4. uczeń korzysta z korepetycji. Dlaczego? "Nauka zdalna miała swoje plusy"

Styl życia

Autor:
Michalina
Kobla
Korepetycje dominowały polską edukację
Korepetycje dominowały polską edukacjęDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Jakub Tylman - nauczyciel i twórca kampanii społecznej "Szkoły bez zadań domowych" - odpowiadał dziś na Państwa pytania w studiu Dzień Dobry TVN. Dlaczego, jego zdaniem, już nawet co 4. polski uczeń korzysta z pomocy korepetytora? Czy rosnące zapotrzebowanie na tego typu dodatkowe zajęcia jest dowodem klęski polskiego systemu edukacji?

Ile kosztują korepetycje?

Korepetycje w szczególny sposób obciążają rodziców uczniów. Średnia cena za godzinę dodatkowych zajęć wynosi od 50 do 200 zł. Kto je prowadzi?

- W dużej mierze są to nauczyciele, którzy po zakończonych lekcjach w szkole znajdują przestrzeń do tego. Są też studenci, tych ostatnich lat (...) przedmiotów, które uczniowie wybierają na korepetycje - wyjaśniał Jakub Tylman.

Drenujące domowy budżet korepetycje nie bez powodu frustrują rodziców. Rosnące zapotrzebowanie na nie rodzi bowiem pytanie, czy oby na pewno sami nauczyciele w odpowiedni sposób przekazują wiedzę w trakcie lekcji? I czy w ogóle mają do tego odpowiednie warunki?

- Myślę, że to jest tak, że korepetycje były z nami od zawsze. Kiedyś mniej o nich mówiliśmy. Kiedyś mniej osób na nie uczęszczało. Z różnych powodów. Spójrzmy chociażby dzisiaj na szkoły średnie i przepakowane klasy, w których znajduje się po 36 uczniów. Pytanie, gdzie ci uczniowie, którzy mają problem z czymś, mają znaleźć przestrzeń do tego, by się skupić, odnaleźć pomoc - wyjaśniał nauczyciel.

Korepetycje a nauka zdalna

Pedagog dodał, że przy takim przeludnieniu klas trudno jest podchodzić do uczniów indywidualnie. Kryzys w polskiej szkole dodatkowo pogłębiła pandemia. - Wielu uczniów zdobywało bardzo dobre oceny, bo nauka zdalna miała swoje plusy. Mogliśmy zza komputera korzystać z różnych pomocy. A kiedy wróciliśmy do szkoły i zweryfikowaliśmy naszą wiedzę internetową i oceny internetowe z rzeczywistością, okazało się, że mamy ogromne braki - powiedział Tylman.

Jak zauważył nauczyciel, najczęściej uczniowie potrzebują korepetycji z tych przedmiotów, z których następnie są egzaminowani. Na podium znajduje się więc m.in. matematyka i języki obce. Jest także grono uczniów, którzy korepetycji potrzebują do tego, aby zdać do następnej klasy. Jakub Tylman wyodrębnia jeszcze jedną, dodatkową grupę.

- Z doświadczenia wiem, że wielu tym uczniom te korepetycje nie są potrzebne, że to są naprawdę dobrzy uczniowie (...) ale jednak to przeświadczenie, żeby to moje dziecko było najlepiej przygotowane, powoduje to [zapotrzebowanie - przyp. red.] - zwrócił uwagę pedagog.

Korepetycje - czat z ekspertem

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Michalina Kobla

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości