Styl życia

Jak będą wyglądały telewizory przyszłości? "To jest coś niesamowitego"

Styl życia

Autor:
Daria
Pacańska
Dolina Krzemowa szykuje ogromną zmianę telewizji
Dolina Krzemowa szykuje ogromną zmianę telewizji Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

W USA w Dolinie Krzemowej odbyła się konferencja poświęcona technologiom wizualnym i telewizji. Był tam Maciej Kawecki, ekspert ds. nowych technologii, który w programie Dzień Dobry TVN opowiedział o drukowanych ekranach i innych niezwykłych wynalazkach.

Nowa jakość telewizji

Maciej Kawecki był na jednej z najważniejszych konferencji dotyczących nowych technologii. To, co tam zobaczył, było niezwykłe i zwiastuje zupełnie nową jakość telewizji.

- Były ekrany pierwsze na świecie dwustronnie zginane, telefony gdzie ekran jest jak plastelina. To jest coś niesamowitego. Pierwszy na świecie samochód, którego deska rozdzielcza jest tak naprawdę jednym wielkim ekranem. Natomiast to, co zostało w taki sposób uderzający zaprezentowane to ten ekran, który jest z każdej strony wyświetlaczem i zgina się w dwie strony - powiedział Maciej Kawecki.

Po raz pierwszy zaprezentowano także drukowany ekran.

- Ekran taki, jak mogą państwo widzieć w telewizorach, czyli 8K, o najwyższej możliwej jakości. Ma milimetr grubości. Jest taką zwykłą kartką papieru - powiedział ekspert. - Wykorzystuje niesamowitą technologię, jaką są drukowane ekrany z wykorzystaniem emiterów. Wynaleziono organiczne związki chemiczne, które po podpięciu do prądu świecą - dodał.

Udział polskich naukowców

Okazuje się, że polscy naukowcy z Torunia, związani z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika również mieli udział w tworzeniu tych nowych technologii.

- Jesteśmy jednym z trzech ośrodków na świecie, który jest w stanie robić ekrany tego typu. Żebyśmy mogli takie ekrany robić, musimy tworzyć emitery. To jest proszek, który ma możliwość pokazywania nam kolorów po podpięciu do niego prądu. Jeden gram takiego proszku jest cenniejszy dzisiaj niż jeden gram złota. W jednym telewizorze potrzeba mniej niż jednego grama takiego proszku - powiedział Kawecki.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości