Hobby

Julia Damasiewicz - jedna z najlepszych kitesurferek na świecie. Co stoi za ogromnym sukcesem 16-latki?

Hobby

Jako jedyna Polka zdobyła medal na najważniejszych zawodach w kitesurfingu na świecie. Julia Damasiewicz ma dopiero 16 lat, a jest już uznawana za jedną z najlepszych w tym sporcie. Jak tak młodej dziewczynie udało się osiągnąć taki sukces? W Dzień Dobry TVN opowiedziała, czym jej życie różni się od codzienności innych nastolatków.

Julia Damasiewicz - mistrzyni kitesurfingu

Julia od małego wyróżniała się na tle innych dziewczynek. Nie lubiła zabaw lalkami, a ciągnęło ją do wszystkiego co ekstremalne.

Próbowała koni, próbowała snowboardu, a potem jak się wciągnęła w kite'a to zostawiła wszystko inne i skupiła się na tym

- wspomina Monika Damasiewicz, mama Julii.

Ciężka praca, godziny treningów i wytrwałość - to wszystko złożyło się na sukces 16-latki. Julia zdobyła złoto na Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach Polski w Kitesurfingu, a to dopiero początek jej przygody.

W 2019 roku w Katarze zaczęłam się ścigać z "nietykalną" tak zwaną mistrzynią świata, która do tej pory nie miała sobie równych

- mówi nastolatka.

Życie pełne wyrzeczeń

Mama Julii przyznała, że nie każdy wytrzymałby tryb życia, w jakim funkcjonuje zarówno nastolatka, jak i jej rodzice. I nie chodzi tu tylko o "dom na kółkach", ale o lęk, z którym zmagają się przed każdym treningiem i zawodami.

To jest żywioł – i wiatr i woda. Zawsze gdzieś ten lęk jest, że może się coś wydarzyć

- zaznacza pani Monika.

Widząc jednak pasję i sukcesy córki, rodzice w pełni ją wspierają. Kibicują w kolejnych dokonaniach, przynoszących dziewczynie największe szczęście.

Nie patrzyliśmy na to nigdy nie kategoriach poświęcenia się. Dziecko trzeba wspierać, jeśli widzimy, że chce to robić, że daje jej to radość to staramy się ze wszystkich sił wspierać ją tak, żeby mogła to robić

- podkreśla mama młodej zawodniczki.

Zobacz rozmowę z Julią Damasiewicz w Dzień Dobry TVN:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Lewandowska

Reporter: Paweł Kiliański

Pozostałe wiadomości