Historia podpaski
Menstruacja dla naszych przodków była bardzo trudna. Funkcję środków higienicznych używanych podczas okresu pełniły wówczas liście, trawa, drewno, a później także wata czy bandaże. Za pierwszy prototyp podpaski możemy być wdzięczne francuskim pielęgniarkom, które podczas wojny, z bandaży i miazgi drzewnej, stworzyły opatrunki tamujące krwawienie na polu bitwy.
Pierwszy komercyjny model podpaski pojawił się w 1888 roku, wprowadzony przez firmę Southall. Po I wojnie światowej firma Kotex zaczęła sprzedawać środki higieny intymnej dla kobiet, stworzone z niewykorzystanych zapasów opatrunków. Nie przypominały jednak tych, które używamy dziś – była to wata lub włókno owinięte w chłonny materiał, mocowane na specjalnym pasie sanitarnym. Choć pierwsze informacje o podpaskach wywołały powszechne oburzenie, kobiety szybko się do nich przekonały. W 1927 roku firma produkująca podpaski zarobiła aż 11 milionów dolarów na ich sprzedaży.
Publiczne mówienie o środkach higieny intymnej wywoływało powszechne oburzenie jeszcze przez lata po powstaniu pierwszych podpasek. Firma Johnson&Johnson w 1897 roku była zmuszona zmienić nazwę swoich produktów na neutralną – Nupak – ponieważ kobiety wstydziły się prosić o artykuły, które nazywały się – według nich – zbyt dosłownie.
Używane przez nas dziś podpaski samoprzylepne to wynalazek lat 70. XX wieku, natomiast te ze skrzydełkami – dopiero lat 90. XX wieku. Zakaz reklamowania środków higieny intymnej został zniesiony w Stanach Zjednoczonych w 1972 roku. Co ciekawe, pierwszy raz słowo "okres" na antenie telewizyjnej padło 13 lat po zniesieniu go – w 1985 roku. Wypowiedziała je aktorka Courtney Cox, znana jako perfekcjonistka Monica z serialu "Przyjaciele".
Zobacz wideo: Naukowcy znaleźli związek między otyłością a obfitymi miesiączkami
Zobacz także:
- Dominika Kulczyk o ubóstwie menstruacyjnym. "Od wieków stygmatyzowano kobiety, które miały okres"
- Zaburzenia menstruacji. Jakie są przyczyny zatrzymania miesiączki?
- Kobiety cierpią latami, a lekarze nadal zbyt długo czekają z diagnozą. Czy "miesiączka musi boleć"?
Autor: Sylwia Wołoch
Źródło: yourkaya.pl
Źródło zdjęcia głównego: Carol Yepes/Getty Images