Styl życia

Przemoc w bliskich związkach. Fundacja Sexed.pl otworzyła linię pomocy 

Styl życia

Autor:
Nastazja
Bloch
Przytłoczona, smutna kobieta. Przemoc psychiczna w związku. Manipulacja

SEXED.PL ruszyła z pierwszą częścią kampanii antyprzemocowej. Fundacja otwiera linię telefoniczną, gdzie zgłaszać mogą się ofiary przemocy, jej świadkowie oraz osoby, które dopuszczają się takiego zachowania. Udzielana pomoc będzie darmowa, bezpieczna i anonimowa. 

Linia pomocy SEXED.PL

Fundacja Sexed.pl po raz kolejny porusza ważny społecznie temat. Tym razem powstała kampania Linia Pomocy, której celem jest wsparcie, zapobieganie przemocy, a także edukacja na temat różnych jej form. Zdaniem inicjatorów ważne jest uczulanie ludzi na sygnały, jakie mogą wysyłać nam osoby w potrzebie. Kluczowe jest również to, aby nie przechodzić wobec cudzej krzywdy obojętnie, gdyż ciężar radzenia sobie z odpowiedzialnością za przemoc nie powinien spoczywać wyłącznie na osobie, która jej doświadcza.

- 720 720 020 to numer telefonu, pod którym będzie można otrzymać profesjonalną pomoc i wsparcie. Mogą kontaktować się z nami osoby doznające przemocy, stosujące przemoc oraz świadkowie przemocy. Udzielana pomoc będzie darmowa, bezpieczna i anonimowa - informuje Fundacja Sexed.pl.

Organizacja zwraca uwagę na skalę problemu. W Polsce co roku odnotowuje się ponad 85 tysięcy ofiar przemocy, a według raportu fundacji STER, prawie 90 procent kobiet doznało jakiejś formy molestowania seksualnego. Ponad 20 procent kobiet doświadczyło gwałtu, a większości przypadków sprawcą jest były lub obecny partner.

Jak reagować na przemoc?
Jak reagować na przemoc? Źródło: Dzień Dobry TVN

SEXED.PL i kampania przeciwko przemocy

W ramach kampanii Fundacja stworzyła także trzy filmy krótkometrażowe w reżyserii Kuby Michalczuka, Jagody Szelc i Tomasza Wasilewskiego. Prezentują one różne formy przemocy doświadczanej w związkach. W projekt zaangażowało się wiele gwiazd. Na ekranie zobaczyć możemy m.in. Julię Wieniawę, Jakuba Gierszała, Martę Nieradkiewicz, Kamila Nożyńskiego, Tomek Włosoka czy Maszę Wągrocką.    

Pierwszy film opublikowany został w sieci 25 listopada. W krótkim spocie wystąpiła Julia Wieniawa, która wcieliła się w rolę kobiety napastowanej w barze przez swojego partnera. Niestety nikt ze zgromadzonych nie reaguje na zachowanie mężczyzny. Wtedy to główna bohaterka przenosi się do świata, w którym sama stawia opór i ucieka przed sprawcą. Nagle pojawia się osoba, która wyciąga do niej rękę i przekazuje numer telefonu. - "Hej, wszystko w porządku? Zapisz sobie ten numer, są tam specjaliści, z którymi możesz porozmawiać" - mówi.

W życiu trudniej jednak poradzić sobie z przemocą niż w filmie, dlatego jeśli jej doświadczasz lub jesteś jej świadkiem, skontaktuj się z ludźmi, którzy chcą ci pomóc.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images

Pozostałe wiadomości