Google Doodle: flat white
Flat white powstała w Australii i Nowej Zelandii w latach 80. ubiegłego wieku. Jednak wyrażenie "flat white" zostało dodane do słownika Oxford English Dictionary dopiero 11 marca 2011 roku. To właśnie na cześć tego wydarzenia Google zmieniło logo swojej wyszukiwarki.
Porady dietetyków
Tradycyjnie podawane w ceramicznej filiżance flat white składa się z tzw. shota espresso, polanego spienionym mlekiem i cienkiej warstwy mikropianki. Jest ono dosłownie bardziej "płaskie" niż cappuccino czy latte, stąd jego nazwa "flat". Przy użyciu spienionego mleka bariści często tworzą fikuśne wzorki, które urastają wręcz do rangi sztuki. Obecnie kawa typu "flat white" jest popularna na całym świecie.
Jak przygotować kawę flat white?
Kawę flat white można przygotować w domowym zaciszu, nie trzeba w tym celu wybierać się do restauracji czy kawiarni. Jak to zrobić?
Przyda się nam kawiarka, dobrej jakości kawa, pełnotłuste mleko, cukier bądź syrop smakowy (jeśli chcemy słodki napój).
Przygotowanie zaczynamy od zaparzenia podwójnego espresso (60 ml). Najlepiej to zrobić przy użyciu kawiarki. Następnie mleko podgrzewamy do 65-70 st. C i następnie, utrzymując temperaturę, spieniamy je. Możemy tu wykorzystać ręczny spieniacz, chociaż najlepiej sprawdzi się dysza spieniająca w ekspresach ciśnieniowych. Nie masz spieniacza? Nie martw się, sprawdź, jak spienić mleko bez niego w naszym poradniku: Ten trik pozwoli zaoszczędzić na drogim urządzeniu i sprawi, że kawa będzie jak od baristy.
Ostatnim krokiem jest wylanie cienkiej warstwy mlecznej pianki na espresso. Można przy tym pokusić się o wykonanie ciekawego wzoru.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Kawa i herbata nie tylko do picia. Genialne sposoby, jak wykorzystać je w domu
- Kawa - przed czy po śniadaniu? Najpopularniejsze mity dotyczące picia kawy
- Prawdy i mity o kawie. Powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: Google/decofire.pl
Źródło zdjęcia głównego: ArtistGNDphotography/Getty Images