Finanse i Praca

Rząd rozpoczął odmrażanie gospodarki. Ekonomista: "To będzie jeden wielki eksperyment"

Finanse i Praca

Aktualizacja:

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od 20 kwietnia 2020 roku rozpocznie się stopniowe zdejmowanie nałożonych wcześniej obostrzeń. Odmrażanie gospodarki będzie przeprowadzane w czterech etapach, niestety nie są znane daty wprowadzenia trzech ostatnich. - Możliwości przewidywania są bardzo, bardzo ograniczone - powiedział ekonomista, Ignacy Morawski.

Poszczególne etapy

W pierwszej kolejności złagodzone zostaną przepisy dotyczące handlu - w sklepach do 100 m(2) ma być możliwość obsługi czterech klientów na jedną kasę, a w sklepach powyżej 100 m(2) – ma być dopuszczana jedna osoba na 15 m(2).

Mają być też otwarte parki i lasy (nie dotyczy to jednak placów zabaw, które pozostaną na razie zamknięte - przyp. red.), ale dla gospodarki nie ma to wielkiego znaczenia

- powiedział ekonomista, Ignacy Morawski.

Drugi etap zakłada otwarcie:

  • sklepów budowlanych w weekendy,
  • hoteli i innych miejsc noclegowych,
  • niektórych instytucji kultury: bibliotek, muzeów i galerii sztuki.

W trzeciej fazie rząd zakłada udostępnienie sklepów w galeriach handlowych, zakładów fryzjerskich i salonów kosmetycznych, a także stacjonarnej gastronomi (w tym ostatnim przypadku z pewnymi ograniczeniami).

Odbywać się będą również wydarzenia sportowe, ale tylko do 50 osób, a w otwartej przestrzeni - bez udziału publiczności. Zorganizowana będzie też opieka nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3.

W ostatnim, czwartym etapie rząd planuje udostępnienie salonów masażu i solariów, umożliwienie działania siłowni, klubów fitness, teatrów i kin.

Zdaniem naszego rozmówcy, otwarcie sklepów i innych punktów usługowych odmrozi nieco gospodarkę, ale nie pomoże jej utrzymywanie reżimu sanitarnego, który może zostać utrzymany nawet przez półtora roku.

Jeżeli ludzie ze sobą mniej przebywają, to proszę sobie wyobrazić, ile innych aktywności gospodarczych jest przyblokowanych. Na przykład, czy ludzie, mniej wchodząc w interakcje między sobą, będą tak chętnie kupować ubrania? Przecież ubrania, oprócz tego, że mają nas ogrzać i zapewnić nam ochronę przed atmosferą, pełnią też ogromną rolę społeczną

- wyjaśnił Ignacy Morawski.

Brak konkretnych dat

Premier Morawiecki przedstawiając powyższe założenia, nie określił jednak kiedy zostaną wprowadzone fazy 2-4.

Te etapy nie mają dat z prostego powodu - każdy kolejny etap musi poprzedzić sprawdzenie, czy poprzedni nie przyniósł wzrostu zakażeń. (...) Zakładam, że powolne otwieranie sklepów i punktów usługowych zacznie się w pierwszej połowie maja.

- powiedział ekonomista i dodał, że odmrażanie gospodarki będzie "jednym, wielkim eksperymentem".

>>> Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Iza Dorf

Pozostałe wiadomości