Styl życia

Dzień Ratownika WOPR. Jakie błędy najczęściej popełniają plażowicze?

Styl życia

Aktualizacja:

Wakacje to czas, kiedy chętnie wypoczywamy nad wodą. Jednak nie zawsze robimy to odpowiedzialnie. Brawura i zła ocena umiejętności pływackich co roku doprowadzają do wielu tragedii. O to, by im zapobiec, codziennie dbają WOPR-owcy. W Dniu Ratownika WOPR zobaczmy, jak wygląda ich praca.

29 czerwca - Dzień Ratownika WOPR

Latem wiele osób wybiera wypoczynek nad wodami. W tym czasie nieoceniona jest praca ratowników WOPR-u, którzy czuwają nad bezpieczeństwem kąpiących się osób. Jak wygląda ich typowy dzień?

Podczas wakacji mają pełne ręce roboty. Wstają rano, spożywają pożywne śniadanie i o 9:00 stawiają się na kąpieliskach.

Jakie będzie lato w tym roku?
Jakie będzie lato w tym roku?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Dyżur trwa 9 godzin i w tym czasie są do pełnej dyspozycji wypoczywających. Nie mogą sobie pozwolić nawet na chwilę rozprężenia, bo nigdy nie wiedzą, kiedy ludzie będą potrzebować ich pomocy. I tak przez 70 dni sezonu plażowego.

Jakie błędy wśród plażowiczów zauważają ratownicy? Największy problem to niedostosowywanie się do zasad, ostrzeżeń i czerwonej flagi. Plagą jest też niestety alkohol oraz substancje psychoaktywne, które dodają odwagi bawiącym się nad wodą ludziom. Przecenienie umiejętności pływackich również jest częstym powodem utonięć.

Dzień Ratownika WOPR

Święto ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Polsce obchodzone jest 29 czerwca. Jego celem jest popularyzacja idei ratownictwa wodnego.

Dzień Ratownika WOPR został ustanowiony w roku 1927 przez Komisję Ratownictwa, która działała przy Polskim Związku Pływackim. Z inicjatywy Komisji zorganizowano wówczas kilka pokazów ratowania tonących w Bydgoszczy i Grudziądzu.

Data nie jest przypadkowa. 29 czerwca Kościół katolicki uroczyście obchodzi dzień św. Piotra, który jest patronem m.in. WOPR-u.

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Zobacz także:

Autor: Luiza Bebłot

Źródło zdjęcia głównego: artlensfoto/Getty Images

Pozostałe wiadomości