Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest na całym świecie, a najbardziej wszędzie tam, gdzie są dzieci, a więc w przedszkolach, żłobkach, szkołach, a także dziecięcych oddziałach szpitalnych. Światowy Dzień Misia to doskonała okazja do obdarowywania biedniejszych i potrzebujących.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dzień Pluszowego Misia. Dlaczego po angielsku nazywa się Teddy Bear?
Pluszowy miś ma swoją historię, którą nie wszyscy znają. W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt wybrał się na polowanie, podczas którego postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał uwolnić misia, a anegdota ta ukazała się w formie komiksu w amerykańskiej prasie. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Pewien producent zabawek zainspirowany obejrzaną historią postanowił stworzyć nową zabawkę dla dzieci, małego, pluszowego niedźwiadka. Na cześć prezydenta nazwał go Teddy Bear. Dziś nikomu nie trzeba przedstawiać pluszowego misia, bo znają go dorośli i dzieci na całym świecie.
Słodki niedźwiadek stał się nieodłącznym towarzyszem zabaw, przytulanką, powiernikiem tajemnic i najlepszym przyjacielem. Dziecięcy świat zabawek aż roi się od misiów różnego formatu, kształtu i kolorów. Ta sympatyczna postać stała się bohaterem wielu opowieści, bajek, filmów. Dość wymienić kilka najbardziej popularnych pluszowych bohaterów, jak Kubuś Puchatek, Miś Colargol, Miś Yogi, Miś Uszatek czy Miś Paddington. Misie towarzyszą nam od dzieciństwa aż po dorosłość, stając się symbolem tego, co dobre, ciepłe i delikatne. Nic więc dziwnego, że ta ponadczasowa zabawka uczczona została ustanowionym świętem. Nikt z nas nie ma przecież nic przeciwko celebrowaniu okoliczności, jaką jest Międzynarodowy Dzień Misia.
Dzień Pluszowego Misia w przedszkolu
Gdzie dzieci, tam pluszowe misie. Nie ma dziś chyba dziecka, które nie posiada swej ulubionej maskotki i nie ma pewnie takiego, które nie chciałoby świętować jego urodzin. Światowy Dzień Pluszowego Misia organizowany jest przez przedszkola bardzo chętnie. W tym czasie dzieci biorą udział w różnych konkursach, gdzie motywem przewodnim jest pluszowy niedźwiadek. W dniu zorganizowanych uroczystości ogłoszeni zostają zwycięzcy. Dzień Misia w przedszkolu to wyjątkowy dzień. Każde dziecko może przynieść ze sobą swojego ulubionego misiaka, aby wspólnie z nim uczestniczył w zabawie.
Jak dzieci świętują dzień misia pluszowego? Wszystko zależy od pomysłowości nauczycieli. Często są to gry i zabawy z misiem w roli głównej, zagadki, zdjęcia z pluszakami, drobny poczęstunek, na którym nie może zabraknąć słodkości, tak uwielbianych przez misie. To okazja do rozpowszechniania bajek i opowiadań o misiach i to nie tylko tych najsławniejszych, ale także tych mniej znanych. Takie imprezy warto również organizować dzieciom w domu, aby mogły celebrować urodziny swoich ukochanych pluszowych niedźwiadków.
Dzień Pluszowego Misia - czas na dobroczynność
Pluszowy miś zawsze kojarzył się pozytywnie. Jest symbolem tego, co dobre i wartościowe. Nic dziwnego, że stał się patronem wielu akcji charytatywnych i dobroczynnych, jak „Podaruj Misia” czy „Miś”. Celem każdej z inicjatyw jest pomoc rodzinom ubogim, obdarowanie najbiedniejszych dzieci prezentami świątecznymi czy pomoc niepełnosprawnym (Fundacja Bury Miś). Obchody Światowego Dnia Misia to doskonała okazja do zorganizowania własnej akcji na rzecz potrzebujących. Czy będą to misie wręczane w szpitalach, domach dziecka, czy też paczki dla biednych, pozostaje już tylko kwestią wyboru. Ważne, aby święto pluszowego misia natchnęło wszystkich do czynienia dobra. Taki jest bowiem pluszowy miś - ciepły, dobry i zawsze pod ręką.
Jak jeszcze możemy celebrować święto misia?
Pomysłów na uczczenie dnia misia może być co niemiara. Możemy po prostu podarować komuś pluszowego niedźwiadka, możemy wraz z naszymi dziećmi przygotować wystawę maskotek lub wybrać się na seans z misiem w roli głównej. Spróbujmy zachęcić najmłodszych do pałaszowania miodu lub wspólnie upiec miodowe ciasteczka dla misia. Możemy misie rysować, malować, wyklejać, tworzyć na różne sposoby. Dzień Pluszowego Misia organizowany jest także przez miejskie biblioteki, gdzie można wybrać się z pociechą i jego wiernym pluszowym towarzyszem. Polskie miasta organizują wiele imprez dla najmłodszych z okazji święta pluszowego misia, dlatego warto śledzić informacje i wybrać coś dla siebie. Jeśli jednak żaden inspirujący pomysł nie zagości w głowie rodzica i dziecka, można po prostu poleniuchować i poleżeć razem, bo przecież to też misie bardzo lubią.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czy pluszowy miś to dobry prezent dla dziecka?
- Dzieci są tutaj najważniejsze i mają najwięcej do powiedzenia. Jak powstają zabawki?
- 19. edycja akcji "Podaruj Misia". Kto zaprojektował tegoroczne pluszaki?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images