C: Kapusta pak choi pochodzi z Azji Wschodniej. Chiny to kraj słynący z imponującej ilości odmian kapusty – szacuje się, że uprawia się tam blisko 700 różnych rodzajów tego warzywa. Największą popularnością cieszą się uprawy zbliżone do kapusty pekińskiej – właśnie takie, jak kapusta pak choi. Dziś uprawia się ją nie tylko w Chinach, ale i w Ameryce Północnej czy Europie. Coraz częściej dostępna jest też w polskich sklepach.
Co to jest pak choi? Z czym to się je?
Kapusta pak choi po polsku znaczy tyle, co kapusta chińska . Warzywo to doczekało się wielu różnych nazw: Pak choi, pakczoj, kapusta pak-choy, bok choy, a jej oryginalna łacińska nazwa to Brassica rapa. Kapusta właściwa chińska może kojarzyć się z kapustą pekińską, ma też podobne zastosowanie do swojej kapuścianej kuzynki, są to jednak dwa zupełnie różne warzywa.
Chińska kapusta pak choy ma grube, mięsiste łodygi - to one są uznawane za najsmaczniejsze. Pak choi wytwarza rozety liściowe – odróżnia się więc od naszej polskiej kapusty tym, że nie ma główki. Jej liście są podłużne, mają intensywnie zielony kolor i rozwijają się w pozycji pionowej. Kapusta pak choi występuje w dwóch odmianach: z białymi lub zielonymi ogonkami liści. Charakterystyczny dla kapusty pak choi jest ciekawy, gorzkawy smak , od lat wykorzystywany jako akompaniament najlepszych azjatyckich potraw.
Kapusta pak choi – właściwości, które zaskakują
Warzywo pak choi jest źródłem cennych substancji odżywczych. Pak choi, dzięki zawartości błonnika, poprawia metabolizm i pomaga zrzucić zbędne kilogramy. Kapusta pak choi jest nieocenionym źródłem cennych substancji odżywczych: żelaza, sodu, potasu, magnezu, wapnia, fluoru, fosforu. Co jeszcze ma w sobie Pak choi? Właściwości jest znacznie więcej. Zawiera przeciwutleniacze, fitosanitarne składniki odżywcze oraz witaminy: K i z grupy B i C. Co ważne, w kapuście pak choi znajduje się solidna porcja witaminy A – szczególnie pożądanej przez osoby dbające o siebie, ponieważ poprawia wygląd, wzmacniając skórę, włosy i paznokcie.
Kapusta pak choi po polsku: uprawa kapusty pak choi
Nasiona kapusty pak choi można dostać bez problemu w Internecie. Co ważne, kapustę pak choi można hodować w Polsce, a jej uprawa jest dość łatwa – warzywo to wytrzymuje przymrozki do -5°C. Uprawia się ją podobnie jak kapustę pekińską, najlepiej jako poplon.
Sianie kapusty pak choi najlepiej rozpocząć od połowy lipca do połowy sierpnia. Nasiona wysiewa się wprost do gruntu w rzędy co 30 cm, na głębokość 1 cm . Pak choi – nasiona warzywa najlepiej siać w żyznej i wilgotnej glebie. Kapusta chińska pak choi jest rośliną jednoroczną, którą można zbierać już po 5-6 tygodniach.
Kapusta pak choi – gdzie kupić i jak wybrać najsmaczniejszą?
W sklepie najlepiej wybrać małe kapustki - im pak choi mniejsza, tym najbardziej delikatna. Liście niewielkich kapust pak choi są też bardzo apetyczne dzięki swojej intensywnej zieleni. Warto szukać jak najbardziej zwartych rozet bez plam.
Największym przysmakiem są mięsiste łodygi pak choi. Jeśli uda nam się dostać świeżą kapustę, będzie bardzo soczysta i chrupiąca, z lekką nutą goryczy. Warto spróbować orientalnej kapusty pak choi – cena warzywa za opakowanie to ok. 4-6 zł. Kapustę pak choi można coraz częściej spotkać w polskich sklepach, a bez problemu dostaniemy ją i jej nasiona w sklepach internetowych.
Kapusta pak choi - jak podawać? Na ciepło czy na zimno?
Kapusta pak choi jest jadalna w całości. Warzywo pak czoi można podać na surowo w formie orzeźwiającej sałatki. Wystarczy szczypta dobrych składników i dwie kapusty pak choi na surowo, aby wyczarować orientalną sałatkę na kolację.
Opcja 1: sałatka z pak choi
Składniki:
· 2 kapusty pak choi,
· pół szklanki mleka sojowego,
· jabłko,
· marchewka,
· mała czerwona cebula,
· 2 duże garści orzechów nerkowca,
· 5 łyżek octu balsamicznego,
· 4 łyżeczki rodzynek,
· łyżeczka musztardy sarepskiej.
Sposób przygotowania:
Do przygotowania sałatki wykorzystamy pak choi na surowo. Należy posiekać drobno kapustę pak choi i włożyć ją do miski, a następnie dodać do kapusty starte na tarce o grubych oczkach jabłko, dużą marchewkę i czerwoną cebulę. Aby przygotować sos, należy zblendować ze sobą wszystkie pozostałe składniki, czyli: mleko sojowe, orzechy nerkowca, ocet balsamiczny, rodzynki i łyżeczkę musztardy sarepskiej. Sałatkę należy polać sosem i dokładnie wymieszać. Warto na wierzchu położyć kilka dodatkowych rodzynek oraz orzechów nerkowca jako dekorację.
Opcja 2 : Kapusta chińska pak choi duszona z sezamem
Zdaniem Chińczyków kapusta pak choi jest najsmaczniejsza, gdy jest lekko podgotowana lub krótko podsmażona. Oto jedna z łatwiejszych receptur chińskich na duszoną kapustę pak choi z sezamem. W Azji tak przyrządzoną kapustę pak choi podaje się jako dodatek do dań z kurczaka czy wołowiny.
Składniki:
· 2 kapusty pak choi,
· 1 ząbek czosnku,
· 2 łyżeczki sosu sojowego,
· szczypta brązowego cukru,
· garść sezamu,
· olej.
Sposób przygotowania:
Na rozgrzaną patelnię należy wsypać ziarna sezamu, od czasu do czasu mieszając, prażyć je aż do uzyskania złotego koloru. Tak uprażony sezam można przesypać do miseczki, a na rozgrzaną patelnię wlać olej i po jego nagrzaniu dodać wyciśnięty ząbek czosnku. Kiedy w powietrzu znacznie unosić się przyjemny aromat smażonego czosnku, to znak, że pora dodać przekrojoną wzdłuż na pół kapustę pak choi. Kiedy warzywo pak choi lekko zmięknie, warto posypać je odrobiną cukru brązowego oraz podlać sosem sojowym i 2 łyżkami wody. Całość należy dusić jeszcze 2 minuty. Tak przygotowaną kapustę pak choi najlepiej podawać gorącą, posypaną prażonym sezamem. Pak choi sprawdzi się rewelacyjnie jako dodatek do mięsa.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN