Zobacz też: Nowe badania: jedząc 3-4 jajka dziennie, narażasz się na przedwczesną śmierć >>>
Podwyższony poziom cholesterolu może prowadzić nawet do zawału. Wyniki lipidogramu często okazują się dla wielu osób zaskakujące, ponieważ wysoki poziom cholesterolu w organizmie nie daje żadnych wyraźnych objawów. Należy od razu zaznaczyć, że Istnieje podział na „dobry” cholesterol, czyli HDL oraz „zły” cholesterol – LDL. W jaki sposób obniżyć „zły”cholesterol domowymi sposobami?
Cholesterol: jak obniżyć przy pomocy ruchu?
Ilość „dobrego” cholesterolu w organizmie można podwyższyć przy pomocy regularnych ćwiczeń. Codzienny, trwający około 50 minut, wysiłek fizyczny (albo wykonywany przynajmniej co drugi dzień) wpływa na obniżenie masy ciała oraz korzystne zmiany w poziomie cholesterolu. Bieganie, pływanie, jazda na rowerze, wspinaczka skałkowa, jazda na nartach, jazda na rolkach, taniec, sztuki walki, ćwiczenia aerobowe – wszystko to powoduje wzrost cholesterolu HDL i obniżenie LDL.
Zobacz też: Jak zrobić chleb na zakwasie? Sprawdzone przepisy na chleb żytni na zakwasie, orkiszowy i wiele innych! >>>
Jeśli jednak nie lubisz wysiłku fizycznego, a zastanawiasz się, jak obniżyć cholesterol, dieta może być najlepszym rozwiązaniem.
Jak szybko obniżyć cholesterol? Układanie diety
Układając swoją nową dietę, należy zastanowić się, jakie produkty obniżają cholesterol oraz które zawierają małą ilość cholesterolu w składzie – warto pamiętać, że całkowite wyeliminowanie cholesterolu z diety jest po prostu niemożliwe.
Jak obniżyć poziom cholesterolu? Podstawy diety
Na pierwszym miejscu należy wymienić te produkty, które są bogate w kwasy omega-3, czyli ryby morskie, takie jak: łosoś, makrela, sardynki, tuńczyk, halibut, śledzie – warto je jeść przynajmniej 2 razy w tygodniu, a najlepiej 100 g dziennie. Kwasy omega-3 ograniczają zlepianie się płytek krwi, dzięki czemu blaszki cholesterolu nie przywierają do ścianek naczyń krwionośnych i nie tworzą zatorów. Kwasy omega-3 powodują obniżenie poziomu trójglicerydów, cholesterolu całkowitego oraz LDL.
Zobacz też: Czarnuszka. Przepisy na potrawy z przyprawą o niezwykłej mocy - jajecznica, chlebek i pasta >>>
Jak jeszcze obniżyć cholesterol LDL? Pomocna jest również oliwa z oliwek, bogata w zestaw antyutleniaczy, które obniżają poziom „złego” cholesterolu. Należy zaznaczyć, że najlepiej wykorzystać przy posiłkach oliwę extra virgin, z pierwszego tłoczenia na zimno – zawiera ona jednonienasycone kwasy, warto szczególnie spożywać ją na surowo. Jeśli dotychczas używane były w kuchni oleje zwierzęce, warto zamienić je na roślinne, np. olej słonecznikowy czy kukurydziany, które zawierają z kolei kwasy wielonienasycone. Zamiast smażenia lepiej wybrać gotowanie, pieczenie lub gotowanie na parze.
Jakie owoce obniżają cholesterol?
Świetne w walce z cholesterolem są jabłka, dzięki zawartemu błonnikowi są naszym prawdziwym sprzymierzeńcem. Jak dowiodły badania, jedzenie 4 jabłek każdego dnia zmniejsza ilość cholesterolu o 25%. Co więcej, jabłka są także źródłem pektyny i polifenoli, które poprawiają przemianę materii.
Zobacz też: Zdrowie i energia na wiosnę. Naturalne sposoby >>>
Warto pamiętać, że błonnik zawierają również takie owoce, jak: jagody, agrest, maliny, porzeczki oraz winogrona. Okazuje się również, że picie soku z żurawiny przez minimum 3 miesiące prowadzi do podwyższenia „dobrego” cholesterolu HDL o 10%.
Jakie warzywa obniżają cholesterol?
Należy postawić w swojej diecie przede wszystkim na zielone warzywa (sałatę, szpinak oraz groszek), które są bogate w enzymy hamujące wchłanianie cholesterolu LDL z posiłków do jelit. Czosnek również może pomóc w obniżaniu cholesterolu, w zupełności wystarczą do tego 2 ząbki dziennie. Warto także spożywać rośliny strączkowe – zjadanie pół filiżanki gotowanej fasoli przez 12 tygodni każdego dnia zmniejsza cholesterol LDL o 7%. Bardzo istotne jest także to, aby zjadać 5 porcji różnych warzyw każdego dnia.
Jak obniżyć zły cholesterol? Czego unikać?
Z diety należy wykluczyć również pewne produkty, które zawierają wysoki cholesterol. Należy unikać przede wszystkim:
- serów żółtych i pleśniowych,
- mięsa wieprzowego i wołowego,
- salami,
- smalcu,
- masła,
- ciasta biszkoptowego,
- słodzonych napojów,
- fast foodów,
- słodyczy.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN