Dzień Nauki Polskiej
Święto od kilku lat obchodzimy 19 lutego, w dniu urodzin Mikołaja Kopernika. Jak podano w uzasadnieniu ustawy, Dzień Nauki Polskiej jest wyrazem uznania dla dokonań rodzimych twórców w ponad 1000-letniej historii Polski. Ma też stanowić inspirację dla młodzieży do pójścia w ślady wybitnych naukowców.
Czy Dzień Nauki Polskiej będzie wolny od pracy?
Dzień Nauki Polskiej, mimo że uznany za święto państwowe, nie jest dniem wolnym od pracy. Tyko trzy święta narodowe mają w naszym kraju taki status: Święto Pracy – 1 maja, Święto Narodowe Trzeciego Maja i Narodowe Święto Niepodległości – 11 listopada.
Upamiętnienie wybitnych polskich naukowców
Przez stulecia nauka stanowiła kluczowy impuls do rozwoju intelektualnego, społecznego i gospodarczego, także w trudnych dla Polski czasach. Wśród najwybitniejszych naukowców ustawodawcy wymieniają między innymi Mikołaja Kopernika, Jana Heweliusza czy Marię Skłodowską-Curie. Ich odkrycia wywierały wpływ na dzieje całej ludzkości.
Wpisują się także w przyrodzone człowiekowi dążenie do prawdy, dobra i piękna – a tym samym poznania i zrozumienia otaczającego nas świata i siebie samych
- czytamy w uzasadnieniu ustawy.
Zobacz też:
- E-doręczenia. Ministerstwo Cyfryzacji ułatwia kontakty z urzędami
- Zakopiański miś i szara strefa biznesu
- Nowe godło Polski 2020. Jakich zmian możemy się spodziewać?
Autor: Anna Korytowska
Źródło zdjęcia głównego: Sergio Amiti/GettyImages