Ustawa o doręczeniach elektronicznych
Projekt ustawy o doręczeniach elektronicznych (e-doręczeniach) Rada Ministrów przyjęła już pod koniec września ubiegłego roku. Jednak w związku z kończącą się kadencją należało formalnie zatwierdzić go jeszcze raz. Stało się to we wtorek 4 lutego. Dokument zakłada, że elektroniczne doręczenia zyskają taką samą moc, jak pismo polecone wysłane za pomocą tradycyjnej poczty. Ustawa zacznie obowiązywać od 1 października 2020 r., z pewnymi wyjątkami, m.in. dotyczącymi korespondencji sądowej, które wejdą w życie nieco później.
Ułatwienia wynikające z nowego postanowienia
Głównymi celami nowych przepisów są przede wszystkim oszczędność czasu i lepsze tempo załatwiania spraw. Zadowolone będą osoby, które wolą kontaktować się z urzędem przez internet, bez wychodzenia z domu. Nowe prawo zakłada, że będzie można wysyłać i otrzymywać korespondencję drogą elektroniczną. Co więcej, będzie to całkowicie darmowe. Aby skorzystać z tej możliwości wystarczy zgłosić taką chęć online. Po tej deklaracji nasz e-mail trafi do bazy adresów elektronicznych. Następnie dostaniemy specjalny elektroniczny adres: skrzynkę e-doręczeniową, która będzie pełniła funkcję skrzynki mailowej, ale oficjalnie uznanej i odpowiednio zabezpieczonej.
Bez przymusu
Nie wszystkim spodoba się nowa ustawa, ale i dla nich jest rozwiązanie. Skorzystanie z niej jest dobrowolne, co znaczy, że osoby, które chcą otrzymywać korespondencję urzędową w tradycyjnej, papierowej formie, nadal będą ją dostawać . Nic się dla nich nie zmieni.
- Dla wielu to na pewno będzie rewolucja. Osobom, które będą chciały korzystać z tradycyjnej, papierowej korespondencji, pozostawiamy oczywiście taką możliwość. Jeśli ktoś nie zadeklaruje chęci korzystania z e-doręczeń, korespondencję będzie dostawał jak dotąd – dostarczoną przez listonosza, w kopercie
– podkreśla minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Zobacz też:
- Brexit stał się faktem. Brytyjczyk mieszkający w Polsce: "Muszę przyznać, że serce mnie boli"
- Nowe godło Polski 2020. Jakich zmian możemy się spodziewać?
- Czym jest kwota wolna od podatku i kto może z niej skorzystać?
Autor: Anna Korytowska
Źródło: PAP