Nowe godło Polski w 2020 roku
Złote nogi orła, prześwity w koronie i uczynienie skrzydeł lustrzanymi odbiciami – to zmiany, które Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego chce wprowadzić w polskim herbie. Jak podaje "Rzeczpospolita", projekt ustawy o symbolach państwowych ma ukazać się po majowych wyborach prezydenckich. Prace nad dokumentem toczą się od kilku lat, jednak w ubiegłym roku zostały przerwane. Centrum Informacyjne resortu przekonuje, że wciąż odbywają się konsultacje, dotyczące m.in. czasu potrzebnego na wdrożenie nowych przepisów.
Krzyż w herbie?
Chodzi o pomysł zgłaszany przez heraldyków, czyli znawców herbów. Wg "Rzeczpospolitej", proponują oni, by na głowie orła pozostała korona bez krzyża, a dodatkowa, z krzyżem, wieńczyła tarczę herbową. Jak przyznaje prof. Marek Adamczewski, jeden z członków Komisji Heraldycznej, była ona mocno podzielona.
Gdy w przestrzeni publicznej pojawiły się sugestie, by orzeł miał koronę z krzyżem, część członków komisji zaproponowała, by zastanowić się nad sięgnięciem po wzór herbu z okresu I Rzeczypospolitej. W długim trwaniu na pieczęciach państwa polskiego była jedna korona na głowie orła otwarta, a druga nad tarczą zamknięta, oznaczająca suwerenność od innych potęg ówczesnego świata
– wyjaśnia prof. Adamczewski.
Własna flaga prezydenta
Pojawił się także pomysł przyznania własnej flagi prezydentowi. Chodzi o chorągiew Rzeczypospolitej, która - tak jak w okresie międzywojennym - miałaby postać orła na czerwonej płachcie z dwoma obwódkami. Byłaby wznoszona tam, gdzie przebywa głowa państwa. Polski prezydent jest jednym z nielicznych na świecie, którzy swojej flagi nie posiadają.
Rzecznik rządu Piotr Müller nie zna szczegółów dotyczących prac nad tym projektem.
Wiem, że jakiś czas temu - i to od wielu lat, nie tylko w naszej kadencji - były kwestie związane z aspektami heraldycznymi naszego godła, bo niestety nasze godło nie spełnia podstawowych wymagań heraldycznych, które obowiązują
- powiedział Piotr Müller.
Zobacz też:
- Czym jest kwota wolna od podatku i kto może z niej skorzystać?
- Brexit staje się faktem. "Będzie jeszcze drożej" - czego jeszcze obawiają się Polacy w Wielkiej Brytanii?
Autor: Anna Korytowska
Źródło: PAP, Rzeczpospolita