Styl życia

Dzień Matki 2022. Kiedy i jak obchodzimy to święto w Polsce?

Styl życia

Aktualizacja:
ciasto w kształcie serca na dzień mamy

Dzień Matki to jedno z najpiękniejszych świąt, jakie możemy celebrować. 26 maja to ważna data w naszym kalendarzu. Jednak data obchodów Dnia Matki zależy od kraju, w którym jest świętowany - w Polsce z tej okazji mamy otrzymują od dzieci własnoręcznie wykonane laurki, prezenty, kwiaty, słodycze i różne upominki.

Sprawdź nasze kartki do pobrania na Dzień Matki, które znajdziesz na końcu artykułu.

Dzień matki - co oznacza to święto?

Święto wszystkich matek obchodzone jest niemal na całym świecie, w różne dni. Ten wyjątkowy dzień i związane z nim obchody mają na celu zwrócenie szczególnej uwagi na wszystkie mamy. Na różne sposoby wyrażany jest im szacunek i wdzięczność za wszelkie trudy i poświęcenia włożone w urodzenie i wychowywanie dzieci. W szkołach i przedszkolach często mają miejsce organizowane z tej okazji akademie i przedstawienia. Młodsze dzieci przygotowują własnoręczne laurki i inne upominki, starsze wręczają mamom kwiaty lub inne, często przemyślane, personalizowane prezenty.

Co było dalej…?
Co było dalej…?Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Wiele dorosłych dzieci również nie zapomina w tym szczególnym dniu o swoich mamach. Sposobów na okazanie im wdzięczności jest naprawdę wiele i wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości.

Dzień Matki - skąd wzięło się to święto?

Początków tego święta można szukać w czasach starożytnych. W Egipcie oddawano cześć bogini Izydzie, która była wzorem doskonałej matki i żony. W Grecji i Rzymie kultem otaczano boginie-matki, które symbolizowały urodzaj i płodność. Zwyczaje te odeszły w zapomnienie wraz z nastaniem ery chrześcijaństwa i wprowadzeniem zakazu czczenia innych bogów.

Zwyczaj oddawania czci matkom powrócił w Anglii w XVII w. Wówczas co roku, w czwartą niedzielę Wielkiego Postu odprawiano modlitwy w najbliższej katedrze, a całe wydarzenie nazywano niedzielą u matki . Był to dzień wolny od pracy, a wszystkie mamy obdarowywano kwiatami, słodyczami i innymi podarunkami. Ta tradycja przetrwała do XIX w., następnie zniknęła i ponownie powróciła po zakończeniu II wojny światowej.

W Stanach Zjednoczonych Dzień Matki spopularyzowała w okolicach 1905 roku Anna Marie Jarvis. Kontynuowała dążenia własnej matki - Ann Maria Reeves Jarvis, która już wcześniej podejmowała starania na rzecz wszystkich matek. Na skutek działań jej córki w 1914 roku Kongres USA uznał Dzień Matki za święto narodowe. To amerykańskie święto ruchome, obchodzone obecnie w drugą niedzielę maja.

Kiedy jest Dzień Matki w Polsce? Kiedy wypada w 2022 r?

Do Polski Dzień Matki zawitał w 1914 roku. Pierwszy raz święto obchodzone było jedynie w Krakowie. Od 1915 obchodzone jest już w całym kraju, ale daty były różne. Obecnie obchodzone jest każdego roku w ten sam dzień - 26 maja. Polska jest jednym krajem świata, który szczególną uwagę na wszystkie mamy zwraca właśnie w tym dniu roku. W 2022 roku Dzień Matki wypada w czwartek.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Ciekawostki o Dniu Matki

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Mandy Reschke/Getty Images

Pozostałe wiadomości