Dziady Śmigustne. Unikatowa tradycja świąteczna na południu Polski

Źródło: Dzień Dobry TVN
Dziady Śmigustne - unikatowa tradycja świąteczna na południu Polski
Dziady Śmigustne - unikatowa tradycja świąteczna na południu Polski
Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Przez sztukę do serca
Przez sztukę do serca
Sztuka na talerzu
Sztuka na talerzu
Jego sztuka łączy
Jego sztuka łączy
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Gdy sztuka spotyka się z polityką
Gdy sztuka spotyka się z polityką
ARS LATRANS
ARS LATRANS
Ze sztuką na „ty”
Ze sztuką na „ty”
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Dziady Śmigustne to ludowa tradycja wielkanocna. Na czym polega i skąd się wzięła? Reporter Dzień Dobry TVN Piotr Wojtasik wybrał się do miejscowości Dobra, gdzie do dziś hucznie obchodzi się ten zwyczaj.

Dziady Śmigustne

Dziady Śmigustne to zwyczaj ludowy związany ze Świętem Wielkanocy, występujący w południowej Małopolsce. - To przebrane chłopaki owinięte słomą i powrósłami, którzy harcują, wyprawiają różne żarty, figle i jedynie tylko turkoczą, a nic nie mówią, bo "mają ucięte języki" - tłumaczyła Zofia Michałek z Dobrej.

Skąd wzięła się ta tradycja? - W 1259 roku Tatarzy gnali jeńców. Tych, którzy byli chorzy, nie mieli sił, wieszano w takim wąwozie między Stróżą a Porąbka na drzewach, a tych, co mogli iść, puścili wolno i poucinali im języki. Oni doszli do naszej osady do Dobrej, tam dobrzy ludzi przyjęli ich i dali im schronienie - opowiadała rozmówczyni naszego reportera.

Tradycje świąteczne

Współczesne dziady śmigustne w Dobrej polegają na robieniu różnych żartów, polewaniu wodą. - Teraz ten zwyczaj odbywa się na ulicy niedaleko starego kościoła no i tak naprawdę zaczepiają teraz przechodniów, przyjezdnych, no i jak dawniej robią im psikusy - wyjaśniła Karolina Migacz.

- Jest to tradycja oryginalna, nie ma jej nigdzie tutaj w naszym rejonie. [...] Jest czymś, co nas wyróżnia spośród innych regionów. Myślę, że przede wszystkim mamy z tego dużo frajdy, zabawę - podsumowała mieszkanka Dobrej.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

podziel się:

Pozostałe wiadomości