Dziady Śmigustne
Dziady Śmigustne to zwyczaj ludowy związany ze Świętem Wielkanocy, występujący w południowej Małopolsce. - To przebrane chłopaki owinięte słomą i powrósłami, którzy harcują, wyprawiają różne żarty, figle i jedynie tylko turkoczą, a nic nie mówią, bo "mają ucięte języki" - tłumaczyła Zofia Michałek z Dobrej.
Skąd wzięła się ta tradycja? - W 1259 roku Tatarzy gnali jeńców. Tych, którzy byli chorzy, nie mieli sił, wieszano w takim wąwozie między Stróżą a Porąbka na drzewach, a tych, co mogli iść, puścili wolno i poucinali im języki. Oni doszli do naszej osady do Dobrej, tam dobrzy ludzi przyjęli ich i dali im schronienie - opowiadała rozmówczyni naszego reportera.
Tradycje świąteczne
Współczesne dziady śmigustne w Dobrej polegają na robieniu różnych żartów, polewaniu wodą. - Teraz ten zwyczaj odbywa się na ulicy niedaleko starego kościoła no i tak naprawdę zaczepiają teraz przechodniów, przyjezdnych, no i jak dawniej robią im psikusy - wyjaśniła Karolina Migacz.
- Jest to tradycja oryginalna, nie ma jej nigdzie tutaj w naszym rejonie. [...] Jest czymś, co nas wyróżnia spośród innych regionów. Myślę, że przede wszystkim mamy z tego dużo frajdy, zabawę - podsumowała mieszkanka Dobrej.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Odkrywamy tajemnice Wielkiego Tygodnia. Czy w Wielką Sobotę trzeba pościć?
- Dokąd w tym roku Polacy wyjadą na Wielkanoc i ile wydadzą? "Rezerwacji jest więcej, koszty wyższe"
- Przed nami Wielki Tydzień, a wraz z nim szczególne obchody. Co warto wiedzieć?
Autor: Aleksandra Matczuk