Przed nami Wielki Tydzień, a wraz z nim szczególne obchody. Co warto wiedzieć?

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Dictionary of Christianity
Pogoda na Wielkanoc
Pogoda na WielkanocDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Dni stają się coraz dłuższe, a to oznacza, że zbliża się najważniejsze święto w chrześcijaństwie - Wielkanoc. Tuż przed nią obchodzony jest Wielki Tydzień. Kiedy wypada, jak długo trwa i co to za okres?

Wielki Tydzień - co to za czas i kiedy wypada?

Wielki Tydzień to w chrześcijaństwie uroczysty czas, który ma upamiętniać ostatnie dni Chrystusa. To okres przygotowań do największego ze świąt chrześcijańskich - Zmartwychwstania Pańskiego. W tym okresie szczególnym czasem jest Triduum Paschalne. W 2023 roku w kościele katolickim trwa od 2 do 8 kwietnia. W tradycji Kościoła Wschodniego Wielki Tydzień wypada odpowiednio tydzień później, a więc od 9 do 15 kwietnia.

Wielki Tydzień w tradycji chrześcijańskiej pojawił się około IV wieku. W poszczególnych odłamach w różny sposób obchodzi się ten okres, a każdy z nich wykształcił własną obrzędowość. W prawosławiu, wschodnim katolicyzmie i kościołach wschodnio-luterańskich rozpoczyna się po Sobocie Łazarza. Zaś w katolicyzmie, luteranizmie, braci morawskich, anglikanizmie, metodyzmie i w chrześcijaństwie reformowanym Wielki Tydzień zaczyna się w Niedzielę Palmową. Co ważne, we wszystkich tradycjach jest świętem ruchomym. 

Poszczególne dni w Wielkim Tygodniu

Tradycyjnie Wielki Tydzień rozpoczyna Niedziela Palmowa. Kończą go nieszpory w Wielką Niedzielę, które zamykają także Triduum Paschalne. Poniedziałek, wtorek i środa Wielkiego Tygodnia to czas na pojednanie. Dawniej był to również czas porządków i przyozdabiania domów. Te należało skończyć w Wielki Wtorek.

Wielki Poniedziałek

Jest to drugi dzień Wielkiego Tygodnia, który przypada po Niedzieli Palmowej, która rozpoczyna oktawę obchodów Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. W tym dniu Jezus wszedł do świątyni i wypędził z niej kapłanów. W kościele czytany jest opis namaszczenia Jezusa w Betanii wg. Ewangelii Jana, a także proroctwo Izajasza o Słudze Bożym ofiarowanym za zbawienie świata. Tego dnia msze odbywają się normalnie.

Wielki Wtorek

Jest trzecim dniem oktawy obchodów Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Wierni słyszą zapowiedź zdrady Judasza oraz wyparcia się św. Piotra. W porządku celebrowania mszy obrządku łacińskiego śpiewane jest proroctwo Jeremiasza oraz Pasja wg. św. Marka.

Wielka Środa

W Wielką Środę wspominany jest moment zdrady Judasza, czytany jest fragment Ewangelii Mateusza o jego zdradzie. Apostołowie tego dnia przygotowywali się do Paschy, która miała odbyć się następnego dnia. Uznaje się, że w Wielką Środę Judasz miał wydać Jezusa.

Powyższe trzy dni to czas, w którym największy nacisk kładzie się na pojednanie. Kolejne dni - Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota zaliczane są do Triduum Paschalnego, o którym przeczytasz tutaj: Wielkanoc 2023 i Triduum Paschalne. Kiedy wypadają?

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Dictionary of Christianity

Źródło zdjęcia głównego: Eusebioj Torres/Getty Images

Pozostałe wiadomości