Sztuka nie zna granic. Jedni malują, inni komponują, a jeszcze inni przy pomocy pistoletu tworzą... dywany. Te od kilku lat ponownie wracają do łask. O tym, jak powstają dywany na zamówienie, opowiedzieli ich twórcy.
Sztuka tworzenia dywanów
Jakub Chołuj jest twórcą dywanów. Od zawsze inspirowała go wielka płyta oraz uliczny styl. Swoim zamiłowaniem do sztuki zaraził Natalię Andrulewicz. To ona pokazała mu w Internecie, że niektórzy ludzie własnoręcznie tworzą dywany przy użyciu specjalnego pistoletu. Ten sprzęt niełatwo zdobyć. - Moja siostra przez pandemię utknęła w Chinach. Ona go kupiła i nam wysłała - tłumaczyła artystka.
Dywany tworzone przez parę nie przypominają tych tradycyjnych. Dziś mają różne kształty i oryginalne kolory. Obecnie Jakub Chołuj i Natalia Andrulewicz cieszą się wieloma zleceniami, chociaż początki nie wyglądały optymistycznie. - Chowałem głowę w ręce i chciało mi się płakać, bo nie szło. Metodą prób i błędów udało się stworzyć pierwszy dywan - wspominał mężczyzna.
Dywany szyte na miarę
Dywany można nie tylko utkać, ale też wyrzeźbić. Stanisław Szymańczuk tworzy je od początku do końca. - To jest pewien proces, który trzeba przejść, nauczyć się wszystkiego i przeskoczyć każdy problem techniczny, żeby coś wychodziło - tłumaczył. Efekt płaskorzeźby otrzymuje się po wycięciu konkretnego wzoru. Praca ta wymaga ogromnego doświadczenia i cierpliwości.
Luksusowe dywany mają nie tylko ciekawe kształty, ale są też wysadzane kamieniami szlachetnymi lub ich imitacjami. Jak mówi Szymańczuk, nabywają je przede wszystkim zamożni klienci, którzy nie kupiliby dywanu z supermarketu. Jak długo trwa przygotowanie dywanu na zamówienie? Tego dowiesz się z materiału wideo.
Zobacz wideo:
Zobacz też:
Billie Eilish zmieniła fryzurę. Czerń i zielony neon to już przeszłość
Pomysł na balkon w bloku. Jak go udekorować?
Dorota Szelągowska o wyjeździe syna na studia: "Na początku codziennie były łzy i masakra…"
Autor: Mateusz Łysiak