Dr Michael Mosley o mocy dobrego wypoczynku. "To, co jesz, naprawdę wpływa na twój sen"

Dzień Dobry TVN

Nie możesz zasnąć, budzisz się po kilku godzinach i to z głodem? Bezsenność dotyka coraz większej liczby ludzi. Dr Michael Mosley autor głośnego bestselleru "Jelita wiedzą lepiej" tym razem porusza tematykę dobrego snu. W rozmowie z Anną Senkarą zdradził jego tajniki.

Tajniki dobrego dnu

Mówimy dobranoc, ale czy rzeczywiście mamy dobrą noc? Problem bezsenności dotyczy coraz większej części społeczeństwa. Przekonał się o tym dr Michael Mosley, który przez wiele lat cierpiał na zaburzenia snu. Właśnie ukazała się jego najnowsza książka "Moc dobrego snu. Jak spać, by być bardziej szczęśliwym, zdrowym i wypoczętym". Powtarzając pytanie z jej tytułu – jak spać, a jak nie?

Potrzebujesz fazy głębokiego snu i fazy rem, czyli fazy szybkiego poruszania gałkami ocznymi. Podczas fazy głębokiej, twoje ciało dokonuje naprawy, a twój mózg wypłukuje śmieci nagromadzone tam za dnia. Z kolei podczas fazy rem masz sny i to pomaga wyregulować Twoje emocje. Jeśli nie spałaś dobrze w nocy, obudzisz się głodna. Ruszysz na poszukiwania herbatników. Będziesz się czuła zmęczona i ciężko będzie ci sobie przypomnieć pewne rzeczy

- mówi.

Naukowiec tłumaczy, że rzeczy, które przeżywamy w ciągu dnia przenoszone są z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej. Kiedy nie śpimy, to one znikają. Ile powinniśmy spać, żeby się wyspać?

- Pomiędzy 6, a 9 godzin. Nastolatek do 9 godzin. Chociaż istnieją ludzie, którym wystarczają tylko 4 godziny snu, to takie przypadki zdarzają się niezwykle rzadko – wyjaśnia dr Modley.

Bezsenność – jak jej zaradzić?

Dr Michael Mosley zaprezentował Annie Senkara kilka sposobów na to jak można sprawdzić czy mamy dobry sen. - Bierzesz metalową tacę i łyżkę. Kładziesz się na łóżku w ciągu dnia. Tacę umieszczasz obok, a łyżkę trzymasz w ręku. Patrzysz na zegarek, relaksujesz się i po chwili łyżka spada. Jeżeli zasnęłaś szybciej niż w 15 minut, to jest poważny problem, bo jesteś niewyspana.

Zastanawiasz się czy chrapiesz? Zmierz sobie szyję. - Ja kiedyś byłem strasznym chrapaczem. Zrzuciłem 9 kilogramów i chrapanie ustało. Kiedy tyjesz, tłuszcz zbiera się też wokół szyi. Jeśli masz powyżej 44 cm i jesteś facetem i powyżej 40 cm jako kobieta to pewnie chrapiesz – wyznaje naukowiec.

Kolejnym istotnym elementem wpływającym na jakość snu jest jedzenie. - Ludzie często robią sobie wieczorną przekąskę w postaci sera lub mleka. To zły pomysł. Dużo lepsza jest garść orzechów, bo orzechy zawierają błonnik i białko, a to jest dobre na głęboki sen. W mojej książce jest wiele przepisów mojej żony, która jest lekarzem. Badania wykazują, że to, co jesz, naprawdę wpływa na twój sen – tłumaczy ekspert.

Chcąc dobrze spać zadbajmy także o temperaturę w sypialni. - Optymalna temperatura do spania to 17-18 stopni. Jeśli jest gorące lato, to śpij na golasa, oczywiście jeśli nie przeszkadzają ci sąsiedzi. Kiedy masz ciepłe stopy sen jest lepszy. Dobre jest więc zakładanie skarpet, albo ogrzewający stopy pies lub partner – radzi dr Michael Mosley.

Zobacz też:

Wpływ pandemii na dzieci. "Winny jest nie tylko lockdown, ale też system szkolnictwa w Polsce"

Jak bezpieczne korzystać z termoforów? "Mają swoją datę ważności"

Skuteczna walka z epidemią czarnej ospy w Polsce. "Po 2 miesiącach wygasła, chociaż WHO przewidywała, że powinna trwać 2 lata"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Anna Korytowska

Reporter: Anna Senkara

podziel się:

Pozostałe wiadomości