Dożynki - co to za święto? Jakie zabawy mu towarzyszą?

Dożynki co roku obchodzi się w Polsce i innych krajach słowiańskich. Co to za święto? Jakie zabawy mu towarzyszą?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Rzuć wszystko i wyjedź… na wieś
Rzuć wszystko i wyjedź… na wieś
Kościół w galerii handlowej
Kościół w galerii handlowej
Uwaga! TVN: Czy zakonnik z Bytomia molestował dzieci w podziemiach kościoła?
Uwaga! TVN: Czy zakonnik z Bytomia molestował dzieci w podziemiach kościoła?
Fakty i mity o świecie islamu. Jak bardzo radykalna jest ta religia?
Fakty i mity o świecie islamu. Jak bardzo radykalna jest ta religia?
Grzechy główne Kościoła w Polsce
Grzechy główne Kościoła w Polsce
Autor „Sodomy” o Janie Pawle II i przyszłości Kościoła
Autor „Sodomy” o Janie Pawle II i przyszłości Kościoła
Dożynki, nazywane również Świętem Plonów lub Wieńcami, to jedno z tradycyjnych, ludowych świąt, które obchodzi się w Polsce i innych krajach słowiańskich. Świętowanie w niektórych regionach już się rozpoczęło. Dowiedz się więcej o dożynkach. 

Czym są dożynki?

Jak już wspominaliśmy, dożynki to święto ludowe. Jest połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie prac polowych i żniw. Obecnie łączy się to często z licznymi obrzędami chrześcijańskimi.

Zwyczaj ten praktykowany był przez Słowian oraz plemiona bałtyckie. W zależności od regionu, nadawane mu były inne nazwy, np. wyżynki, obrzynki, okrężne, wieńcowe, czy na Śląsku opolskim - żniowiok. Współczesne obchody wywodzą się z połączenia dożynek i okrężnego, które było specjalnymi ucztami jesiennymi, wyprawianymi po uprzątnięciu plonów z wszystkich pól.

Kiedy są dożynki?

Dawniej dożynki obchodzono w pierwszy dzień jesieni, a więc w równonoc jesienną 23 września. Obecnie obchodzi się je wcześniej - na przełomie sierpnia i września (a niekiedy nawet wcześniej), kiedy to wszystkie plony zostaną zebrane z pól uprawnych. Imprezy dożynkowe odbywają się najczęściej w dni wolne, aby cała lokalna społeczność mogła w nich uczestniczyć.

Jak obchodzi się dożynki - zabawy dożynkowe

Dożynkom towarzyszą różne obchody, zarówno świeckie, jak i ludowe oraz religijne. Według tradycji, obrzęd powinni prowadzić Starosta i Starościna. Przed dożynkami należy wykonać wieniec dożynkowy. Przygotowuje się go z ostatnich kłosów zboża i przyozdabia kwiatami oraz owocami. Następnie jest on święcony podczas mszy, a dalej niesiony do gospodarza wsi. Zaszczyt przenoszenia wieńca przypada najlepszej żniwiarce, za którą podąża reszta mieszkańców w barwnym korowodzie żniwiarzy. 

Po II wojnie światowej święto nabrało bardziej politycznego charakteru i było ważnym przedsięwzięciem propagandowym. Obecnie, oprócz korowodu, dożynkom towarzyszą liczne zabawy, najczęściej pod postacią festynów. Podczas nich organizowane są konkursy, tańce, poczęstunki, a nawet koncerty. 

Z najważniejszych dożynek odbywających się współcześnie w Polsce, można wymienić te na Jasnej Górze oraz Dożynki prezydenckie w Spale, przeniesione obecnie do Warszawy. W 2023 r. odbędą się w dniach 23-24 września.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości