Ogród

Popularne rodzaje dyni. Jak je rozróżnić?

Ogród

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
Łukasz Kowalski
Jedynie dynie

Dynia jest niekwestionowaną królową jesieni. Jest nieodzownym elementem dekoracyjnym Halloween i stałym bywalcem w naszej kuchni. Tylko który rodzaj do czego się nadaje? Na to pytanie odpowiedział ogrodnik Łukasz Skop, prowadzący cykl "Co z tego wyrośnie?". Pokazał też, jak zrobić wazon z dyni.

Zbiory dyni - jak poznać, że jest dojrzała?

Dynie zbiera się stopniowo w miarę dojrzewania. Natomiast koniec października to ostatni dzwonek, bo nie przebadają one za przymrozkami.

- Pierwsze dynie zaczynają dojrzewać już od września i dojrzewają jeszcze w październiku, ale jak rozpoznać czy są gotowe do zbioru? Po pierwsze zwróćmy uwagę na to, jaki kolor ma łodyga tuż przy samym owocu. Jeśli jest zielona to znaczy, że dynia nie jest jeszcze w pełni dojrzała. Jeśli zaczyna zasychać, to dynię możemy spokojnie zebrać. Nie wszystkie odmiany dyni zmieniają swój kolor w trakcie dojrzewania. Niektórym zajmuje to nawet kilka miesięcy – tłumaczył Łukasz Skop. 

Dynie - rodzaje

Łukasz Skop zauważył, że na naszych działkach zazwyczaj uprawiamy dynie:

  • olbrzymie,
  • zwyczajne,
  • piżmowe.

- Dynie olbrzymie mają bardzo różne zastosowanie i doskonale nadają się do pieczenia albo na zupy. Chociaż ich skórka wydaje się niezwykle twarda, to po upieczeniu jest miękka. Nie trzeba więc jej obierać. Dynia zwyczajna to chyba najbardziej różnorodna dynia. Możemy ją rozpoznać po kolorze skórki, która zwykle jest jasnopomarańczowa, chociaż nie zawsze. (…) Z tych wszystkich dyń jest najmniej wartościowa. Jej miąższ jest najmniej smaczny, ale za to ma najlepsze w smaku nasiona. Ostatnim gatunkiem dyni jest piżmowa. Najczęściej ma skórkę w kolorze beżowym, ciemno- lub jasnozielonym.  Ma niezwykle jędrny miąższ i doskonale nadaje się do zapiekania - wyjaśnił ogrodnik.

Czy dynie ozdobne są jadalne? Jak zasiać dużą dynię? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w materiale wideo, w którym Łukasz Skop pokazał też, jak krok po kroku zrobić wazon z dyni.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: Łukasz Kowalski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości