Porady

Rośliny na zielony nawóz. Kiedy należy je zasiać?

Porady

Autor:
Justyna
Piąsta
Reporter:
Łukasz Kowalski
Kolorowy wrzesień na działce
Dzień Dobry TVNKolorowy wrzesień na działce

Żaden ogród ani działka nie znoszą pustki. Jeśli zostawimy teraz wolne grządki, to natychmiast zarosną chwastami. Aby tego uniknąć, możemy zasiać rośliny, które idealnie nadadzą się na zielony nawóz. Jak to zrobić? W Dzień Dobry TVN tłumaczył to Łukasz Skop, prowadzący cykl "Co z tego wyrośnie?". 

Zielony nawóz w szklarni i w ogrodzie

Rośliny na zielony nawóz wysiewamy od wczesnego lata do późnej jesieni, czyli wtedy, kiedy zbierzemy już warzywa, będące głównym plonem w danym roku. Na taki nawóz świetnie nadadzą się rośliny z rodziny bobowatych, spokrewnione z zielonym groszkiem, np. wyka, fasola lub gorczyca albo rzepak.

- Rosną bardzo szybko i w krótkim czasie dają nam przyrost dużej, zielonej masy. Przygotowałem sobie mieszankę takich roślin razem z owsem, który również dostarcza dobrych składników pokarmowych do ziemi - powiedział Łukasz Skop.

Jeśli zasiejemy rośliny spokrewnione z zielonym groszkiem, to dostarczymy do ziemi azotu. - W korzeniach roślin bobowatych żyją specjalne bakterie, które posiadają zdolność wiązania azotu atmosferycznego. Azot wraca później do ziemi, kiedy zielone rośliny przekopiemy szpadlem do góry nogami i pozostawimy je tam, by rozkładały się do dobrej, odżywiającej ziemi próchnicy - podkreślił ogrodnik.

Jeśli zielony nawóz wysiewamy pod gołym niebem, należy go odpowiednio zabezpieczyć, by ptaki nie wydziobały nasion.

- Najpierw zagrabiłem cały teren, a później część ziemi zgarnąłem na bok. Teraz rozsieję nasiona i następnie będę mógł je z powrotem przykryć, by ptaki się do nich nie dobrały. Do wysiewu wybrałem nasiona łubinu żółtego. Kiedy wykiełkuje, będzie też ładnie wyglądał. Po miesiącu powinien utworzyć zieloną łączkę o wysokości 10-15 cm. Wtedy, podobnie jak w szklarni, będę mógł go przekopać szpadlem - zauważył specjalista.

Wrzesień to miesiąc wrzosów

Mamy teraz sezon, w którym królują wrzosy. W centrach handlowych i ogrodniczych możemy znaleźć ich ogromny wybór. Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem?

- Przede wszystkim sprawdźmy, jak ciężka jest doniczka. Żywe wrzosy wyglądają tak samo, jak te, które już zupełnie wyschły, a przecież chcemy, żeby jeszcze przez długi czas wyglądały ładnie. Jeśli zważymy doniczkę w dłoni i okaże się, że jest bardzo lekka i możemy nią podrzucać, to znaczy, że bryła korzeniowa wyschła. Wybierzmy więc takie, których korzenie są dobrze nasiąknięte wodą. Po zakupie włóżmy jeszcze doniczkę do naczynia z wodą, by wrzos przed posadzeniem mógł się porządnie napić - radził prowadzący cykl "Co z tego wyrośnie".

Wrzosy najlepiej będą rosły w ziemi, która będzie do nich odpowiednio przystosowana. Najlepiej sprawdzi się taka o kwaśnym odczynie. Tylko wtedy wrzosy będą dobrze i długo rosły.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Reporter: Łukasz Kowalski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości