Dziecko pijących rodziców odczuwa wstyd. "Nie za rodzinę, lecz za to, kim jest"

„Dom w butelce” – 12 historii dorosłych dzieci alkoholików
Źródło: Dzień Dobry TVN
Magdalenę Kicińską i Agnieszkę Jucewicz połączyło wspólne doświadczenie z dzieciństwa. Dziennikarki postanowiły poruszyć problematyczny temat i porozmawiać z dorosłymi dziećmi alkoholików. Po pięciu latach pracy powstała książka "Dom w butelce". Dlaczego u osób z syndromem DDA tak ważna jest terapia? Gdzie szukać pomocy? O tym opowiedziały nam autorki.

Książka "Dom w butelce" – o czym opowiada?

Książka "Dom w butelce" autorstwa Magdaleny Kicińskiej i Agnieszki Jucewicz to zbiór opowieści i osobistych historii ludzi, którzy doświadczyli życia z osobą uzależnioną od alkoholu.

Jak przyznała Agnieszka, sama przechodziła podobną drogę. Gdy zakończyła terapię, postanowiła, że zrobi coś dla innych. Czuła, że w Polsce, w której alkoholizm jest dużym problemem, zbyt mało mówi się o jego powadze i konsekwencjach.

Książa nie była pisana dla nas, myśmy swoją terapię odbyły. Czułyśmy się na tyle silne, by zmierzyć się z tym tematem. Jednak jak zaczęłyśmy pisać książkę i spotykać się z bohaterami, okazało się, że wcale nie jest to takie łatwe. Z każdym powrotem do ich domu, wracamy do swojego domu
- powiedziała Agnieszka.

- Chciałyśmy odsamotnić to doświadczenie i opowiedzieć je. Coraz więcej się mówi o alkoholizmie i jego skutkach, natomiast wciąż głos osób, które były bezpośrednio dotknięte alkoholizmem bliskich, nie jest znany. Jeżeli dla kogoś ta książka będzie motywację, by sięgnąć po narzędzia terapeutyczne, to ja się bardzo będę cieszyła – powiedziała Magdalena.

"Dom w butelce" - 12 historii dorosłych dzieci alkoholików

Historie dorosłych dzieci alkoholików przepełnione są smutkiem, żalem i traumą. Jak autorki namówiły swoich bohaterów do podzielenia się tak prywatną historią? - Nie było trudno znaleźć bohaterów i nikogo nie musiałyśmy namawiać. Jakby zobrazować skalę problemu i we wszystkich "domach w butelce" zgasić światła, to byłoby bardzo ciemno. Dałyśmy ogłoszenie na Facebooka, szukałyśmy ludzi przez znajomych. Tych zgłoszeń było bardzo dużo. Musiałyśmy wybierać – przyznała Agnieszka.

Po przeprowadzeniu wielu rozmów okazało się, że u każdego z bohaterów występowały podobne doświadczenia i zachowania. Jednym z nich była samotność.

- Na zewnątrz nie widać śladów domowego problemu. Te dzieci często są prymusami. Myślę też, że w wielu przypadkach występuje poczucie odpowiedzialności za siebie, za świat, za rodziców. To jest jedna ze strategii przetrwania. Kiedy się z domu wychodzi, jest się dorosłym, występuje problem w sięgnięciu po pomoc. Sami o swoje potrzeby nie jesteśmy w stanie zadbać, to wiąże się też z niskim poczuciem własnej wartości – powiedziała Magdalena.

- Wspólnym mianownikiem jest również wstyd. Nie za rodzinę, lecz za to, kim się jest. Co więcej, u dzieci pojawia się również poczucie winy. - To jest wielka niesprawiedliwość, która polega na tym, że jak jest się dzieckiem, chce się widzieć tego rodzica jako dobrego. Nie ma innej dorosłej osoby. To dziecko kocha bezwarunkowo. Cokolwiek się dzieje, dziecko bierze to na siebie - powiedziała Agnieszka.

Jak na alkohol reagują dzieci alkoholików?

Osoby, które od najmłodszych lat widziały pijących rodziców, mogą omijać trunki szerokim łukiem. Są też niestety ludzie, którzy nie znają innego sposobu na radzenie sobie z emocjami, zatem napięcie rozładowują tak, jak ich opiekunowie.

- Alkohol dla dzieci alkoholików nigdy nie jest niewinny i neutralny. W historiach naszych bohaterów było różnie. Żeby nie powtórzyć historii rodzica, był strach i osoby nie spożywały alkoholu. Czasami z uwag na brak innych wzorców on służył do radzenia sobie z emocjami – powiedziała Magda. - Nie jest łatwo nie powielać tych wzorców. Warto sięgnąć po pomoc, po to, by nie przekazywać tego doświadczenia dalej. To jest coś, co jest w naszych rękach - dodała Agnieszka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Jakub Kamiński/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Co spakować do plecaka na wypadek wojny? "To powinno się znaleźć w każdym domu"

Co spakować do plecaka na wypadek wojny? "To powinno się znaleźć w każdym domu"

Maciej Dolega sprawdzi się w Dzień Dobry TVN. Co wiemy o doświadczonym prezenterze?

Maciej Dolega sprawdzi się w Dzień Dobry TVN. Co wiemy o doświadczonym prezenterze?

Małgorzata Rozenek-Majdan stanęła przed sportowymi wyzwaniami

Małgorzata Rozenek-Majdan stanęła przed sportowymi wyzwaniami

Lukier pomarańczowy – sposób przygotowania i pomysły na zastosowanie

Lukier pomarańczowy – sposób przygotowania i pomysły na zastosowanie

Plan B dla tabletki "dzień po". Czym jest recepta farmaceutyczna?

Plan B dla tabletki "dzień po". Czym jest recepta farmaceutyczna?

Dołączyła do redakcji DDTVN. Co wiemy o Edycie Zając?

Dołączyła do redakcji DDTVN. Co wiemy o Edycie Zając?

Katarzyna Warnke otwarcie o współpracy z Izabelą Kuną. "Nie przyjaźniłyśmy się"

Katarzyna Warnke otwarcie o współpracy z Izabelą Kuną. "Nie przyjaźniłyśmy się"

Ile kosztują jajka? Sprawdzamy, w których sklepach są najtańsze

Ile kosztują jajka? Sprawdzamy, w których sklepach są najtańsze

Straż miejsca odebrała mu samochód. Powód? Kierowca nie opłacił gigantycznej liczby mandatów

Straż miejsca odebrała mu samochód. Powód? Kierowca nie opłacił gigantycznej liczby mandatów

Znalazła sposób, by ludzie zawsze ustępowali jej miejsca w komunikacji miejskiej. "Nawet się nie orientują"

Znalazła sposób, by ludzie zawsze ustępowali jej miejsca w komunikacji miejskiej. "Nawet się nie orientują"