Jak długo organizm trawi alkohol?

Mężczyzna dmuchający w alkomat
Mężczyzna dmuchający w alkomat
Źródło: AndreyPopov/Getty Images
Po spożyciu alkoholu nie należy prowadzić nie tylko tego samego dnia. Kolejnego dnia rano po wypiciu większej ilości należy koniecznie zbadać się alkomatem - prawdziwym, nie tym online. Po jakiej ilości alkoholu można rano prowadzić?

Ile czasu po wypiciu można prowadzić?

Oczywiście, odpowiedź na to pytanie jest bardzo względna. Wszystko zależy od wieku, wzrostu, masy ciała i predyspozycji metabolicznych organizmu. Dlatego właśnie nie należy ufać alkomatom online - ilość promili we krwi, którą podają, jest tylko orientacyjna, ponieważ nie są one w stanie sprawdzić tego, co dokładnie jedliśmy czy tego, w jakim tempie nasze ciało spala alkohol.

Szybkość trzeźwienia zależy nawet od dnia, tempa picia, a w przypadku kobiet - od dnia cyklu, dlatego uśrednione wartości podawane online nie powinny być żadną wskazówką do stwierdzenia, czy możemy prowadzić. Badać powinniśmy się tylko prawdziwym alkomatem, z którego za darmo skorzystać możemy na komisariatach policji, lub za kilka złotych na stacji benzynowej. Jeśli zdarza nam się pić alkohol, nawet tylko przy okazji świąt, warto zastanowić się nad zakupem alkomatu do domu, by dzień po imprezie uniknąć wątpliwości.

Zobacz wideo: Jazda po alkoholu

Jazda po alkoholu
Źródło: Dzień Dobry TVN

Ile promili znajduje się we krwi po alkoholu?

Jeżeli we krwi kierowcy znajduje się od 0,2-0,5‰, jazda samochodem stanowi wykroczenie. Prowadzenie pojazdów mając nawet odrobinę więcej niż pół promila jest już przestępstwem, za które można słono zapłacić - odebraniem prawa jazdy, grzywną i punktami karnymi lub nawet karą więzienia. Wiele osób może nawet nie poczuć, że w ich krwi znajduje się więcej niż 0,2 promila, dlatego, w razie jakiejkolwiek niepewności, lepiej jest zostać w domu.

16 g czystego alkoholu, czyli około 50 g wódki 40% spalane jest przez średnio 2-3 godziny. W jednym piwie 4,5% znajduje się go 18 g, a w 175 ml wina 12%, czyli lampce - 16,9 g. Alkohol z trzech piw 500 ml 4,5% wypitych przez 30-letnią kobietę o wadze 60 kg będzie utrzymywał się we krwi prawdopodobnie przez około 7-8 lub więcej godzin od zakończenia picia. Po spożyciu wina 750 ml 13%, ślad alkoholu pozostanie w organizmie na około 13 lub więcej godzin. Ta sama kobieta po 6 kieliszkach 40% wódki, 0,00‰ osiągnie najprawdopodobniej po około 7 lub więcej godzinach. Wartości te mogą być jednak całkowicie zmienne i zależne od dnia, metabolizmu, nawodnienia czy ilości spożytego jedzenia, dlatego tak ważne jest badanie alkomatem.

Czy metody na kaca przyspieszają usuwanie alkoholu z krwi?

Niektórzy korzystają z metod, które mają za zadanie przywrócić dobre samopoczucie dzień po imprezie. Popularne jest między innymi picie dużej ilości wody, picie kawy, uprawianie sportu lub jedzenie czegoś tłustego. Ponieważ każdy człowiek ma inny organizm, ile jest osób, tyle sposobów porannego ratunku. Należy jednak pamiętać, że są to metody, które pomagają tylko w walce z kacem i szybko przywracają lepsze samopoczucie - nie przyspieszają usuwania alkoholu z krwi. Aby całkowicie wytrzeźwieć i móc prowadzić samochód, jedynym rozwiązaniem jest odczekanie tyle czasu, aż alkomat wskaże 0,00‰.

Zobacz także:

Autor: Sylwia Wołoch

Źródło zdjęcia głównego: Fot. AndreyPopov/ Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana