Déjà vu to zjawisko, które może przeżyć każdy z nas. Szacuje się, że około 80 proc. osób ma za sobą takie doświadczenie. Na czym polega to przeczucie i skąd się bierze? Czym różni się od tzw. jamais vu? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział promotor wiedzy o nauce dr inż. Adam Mirek.
Gdy mózg płata figle
Déjà vu to zjawisko, gdzie mamy wrażenie znajomości sytuacji, mimo że nigdy jej nie przeżyliśmy. W studiu Dzień Dobry TVN dr inż. Adam Mirek, promotor wiedzy o nauce, tłumaczył widzom, jak wiek wpływa na częstotliwość doświadczania tego uczucia. - U osób przed 9. rokiem życia déjà vu właściwie nie występuje, w okresie dojrzewania to się intensyfikuje, a po dwudziestce jest coraz mniej wraz z wiekiem - wyjaśnił.
Czy déjà vu jest wymysłem naszego mózgu? - Sytuacja, którą przeżywamy teoretycznie drugi raz, raczej jest po raz pierwszy przeżywana. Na tym to polega, że w głowie mamy dwa niezależne ośrodki. Jeden jest od rozpoznawania sytuacji, a drugi od wspomnień. Na ogół jest tak, że kiedy rozpoznajemy sytuację, możemy dopasować wspomnienie. Przy déjà vu ośrodek szukający wspomnień nie działa - zaznaczył nasz gość.
Czym jest jamais vu?
Odwrotnością déjà vu jest jamais vu. Czym się różnią te zjawiska? Jamais vu to sytuacja, gdy dobrze znane nam okoliczności nagle wydają się zupełnie obce. - To dzieje się na przykład, gdy zawsze wpisujemy ten sam kod do telefonu czy domofonu, i nagle pewnego dnia stajemy i mamy czarną dziurę - wskazywał Adam Mirek.
Co zrobić, gdy nam się to przydarzy? Zdaniem eksperta warto wówczas zaufać swojej podświadomości. - Często jest tak, że PIN pamiętamy ruchem palca, ale warto tak chwilę ochłonąć, dać mózgowi chwilę relaksu, kilka głębokich wdechów i te myśli powrócą, bo w pamięci operacyjnej mózgu zabrakło miejsca, by przypomnieć sobie ten pin - podsumował promotor wiedzy o nauce.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Co to jest déjà vu? Co o nim mówią specjaliści?
- Déjà vu. Jak tłumaczą je lekarze, a jak astrolodzy?
- Czym jest déjà vu?
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News