Styl życia

"Dar Młodzieży" rusza w rejs. Jak wygląda dzień na żaglowcu?

Styl życia

Autor:
Berenika
Olesińska
Reporter:
Łukasz Zagórski, Agata Zjawińska
Dzień z życia Daru Młodzieży
Dzień z życia Daru MłodzieżyDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Na przestrzeni 40 lat na pokładzie żaglowca "Dar Młodzieży" wyszkoliło się ponad 20 tysięcy studentów i uczniów szkół marynarskich. Reporterka Dzień Dobry TVN Agata Zjawińska dołączyła do grupy praktykantów, by przekonać się na własnej skórze, jak wygląda dzień spędzony na morzu. Czy to łatwa praca?

"Dar Młodzieży" - dzień spędzony na popularnym żaglowcu

Reporterka Dzień Dobry TVN Agata Zjawińska przebywała dobę na pokładzie "Daru Młodzieży" w charakterze praktykantki. Dziennikarka spędziła noc w jednoosobowej kajucie, mimo że inni koledzy musieli spać w kilkunastoosobowych kubrykach. Był to jednak jej jedyny przywilej, ponieważ podczas wachty dzieliła wszystkie obowiązki ze studentami i uczniami szkół morskich.

Nie ominęło jej mycie pokładu, malowanie łódki, polerowanie złotych elementów statku czy obieranie ziemniaków. - Przed każdym portem musimy wszystko wyczyścić, żeby wszystko się błyszczało, żeby statek się ładnie prezentował. Kiedy pełnimy wachtę, każdy ma przydzielone jakieś zadanie, żeby nikt nie siedział, nikt się nie obijał - wyjaśnia jeden z praktykantów żaglowca Maciej Podhorodecki.

Praca na morzu - trudności, wyzwania

Praca na statku wiąże się z dużymi trudnościami i niebezpieczeństwem. - To jest jednak woda, to jest żywioł. Czasami pogoda potrafi zmienić się w ułamku sekundy. Trzeba zawsze być gotowym - zaznacza członek załogi "Daru Młodzieży" Sebastian Korzyniewski. Ale to wcale nie obowiązki majtka najbardziej doskwierają studentom szkół morskich, którzy odbywają praktyki.

- Jesteśmy cały czas zamknięci tutaj. Często jesteśmy pozbawieni jakiegokolwiek zasięgu, dostępu do Internetu. Jak jesteśmy na wachcie, nie wolno używać telefonu, jest kategoryczny zakaz - mówią w reportażu Dzień Dobry TVN. Mimo to wykonują swoją pracę z uśmiechem.

- Myślę, że teraz praktykanci mają łatwiejsze życie. My spaliśmy w hamakach. Pierwsze dwa tygodnie były bardzo ciężkie, bo mieliśmy alarmy co 4 godziny w nocy - wspomina Mieczysław Długołęcki, bosman "Daru Młodzieży" z 55-letnim stażem.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Reporter: Łukasz Zagórski, Agata Zjawińska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości