Regaty, które zmieniły wszystko
Miejscem startu Operation Sail była miejscowość Cowes na brytyjskiej wyspie. Następnie trasa biegła przez kanał La Manche, cieśninę Dover, Morze Północne, aż do mety przy latarniowcu Skagen u wybrzeży Półwyspu Jutlandzkiego. Mimo że regaty odbywały się regularnie od lat 50., to dopiero w 1972 r. Polacy przyjęli zaproszenie. Oprócz załogi stałej, na pokładzie zameldowała się grupa studentów szkół morskich, wśród nich Piotr i Cezary.
- To były pierwsze takie regaty, gdzie brał udział statek zza kurtyny żelaznej, że tak powiem. To szkoła wytypowała, że nasz rocznik przepłynie. To była dla nas nowość, a poza tym już byliśmy zahartowani podejściem trzymiesięcznym na Karaiby - wspominał Piotr Brzozowski, uczestnik regat "Operation Sail" w 1972 r.
- Moje przygotowania do rejsu były związane ze sprawnością fizyczną. Wiązało się to z wędrowaniem po masztach, które mają 40 metrów wysokości - dodał Cezary Zawadzki.
W załodze siła
Zbigniew Madejski to doświadczony kapitan żeglugi wielkiej. Dzisiaj światowe wody zna jak własną kieszeń. 50 lat temu wziął udział w regatach jako student szkoły morskiej.
- Kanał Angielski jest ruchliwy. Są duże i silne prądy morskie. Jednego z kolegów zmyło. Tylko to, że się mocno złapał kotwicy, uratowało go przed tragedią - opowiadał uczestnik regat.
- Przy silnych wiatrach cztery osoby musiały sterować i być czujne, bo jedna z tych osób potrafiła przysnąć - mówił Piotr Brzozowski.
Udział w regatach pamięta także 80-letni Kazimierz Dopke. W trakcie Operation Sail pracował jako asystent stewarda, zajmował się wydawaniem posiłków.
- Na śniadanie była jajecznica, a na obiad fasolka po bretońsku - wspominał z uśmiechem.
Polacy podbili świat
Zwycięstwo Daru Pomorza w trwających 4 doby regatach to największy sukces polskiego żeglarstwa. W Gdyni bohaterów witały tłumy, a gratulacje składał minister żeglugi.
- Mnie na tych uroczystościach nie zależało, ja chciałem do domu i dziewczyny. To przyjemne wspomnienie. Wtedy to była radość, a dziś sentyment - przyznał Zbigniew Madejski.
- Ludzi pełno było, że przejść nie szło. Obcy ludzie nam gratulowali. Przez cały miesiąc chyba te gratulacje były - podkreślił Kazimierz Dopke.
Uczestnicy regat poszukiwani!
Narodowe Muzeum Morskie poszukuje pozostałych uczestników regat "Operation Sail 1972". Zgłoszenia przyjmowane są mailowo: a.galazka@nmm.pl lub telefonicznie: 690232409. Więcej informacji TUTAJ.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Sylwia Bomba komentuje doniesienia o konflikcie z Ewą Mrozowską. "Dużo się wydarzyło"
- Kurdej-Szatan ze łzami w oczach mówi o osobach z niepełnosprawnościami. "Powinniśmy się od nich uczyć"
- Uczestniczka Top Model o ślubie z młodszym partnerem. "Były obrzydliwe komentarze na nasz temat"
Autor: Oskar Netkowski
Reporter: S. Brózda, Ł. Zagórski
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN