Styl życia

W Beskidzie Żywieckim górale świętują łossod. Na czym to polega?

Styl życia

Autor:
Justyna
Piąsta
Owce schodzą z hal
Owce schodzą z halDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Jesienny łossod, czyli spęd owiec z hal jest tradycją i hucznie obchodzoną uroczystością w Węgierskiej Górce w Beskidzie Żywieckim. Dagmara Kowalczyk z Dzień Dobry TVN spotkała się z góralami, którzy opowiedzieli, na czym to polega.

Czas na łossod

Bacowie świętują, ponieważ kończy się wypas owiec. Nadszedł czas, by odprowadzić stado, które liczy 500 zwierząt, do ich właścicieli. - Podczas tego łosssodu musimy się rozliczyć, ile owieczek zeszło z hal, z partii górnych na niższe, a także do kogo one należą - powiedział baca Stanisław.

Najlepszy owczy ser

To ostatnia chwila, żeby teraz spróbować prawdziwych owczych serów. - Tak, zdecydowanie. Na świętego Michała (29 września) kończymy owieczki doić i będą już tylko wypasane, żeby nabrały dobrej kondycji - przyznał baca Józef. - W przyszłym roku w maju znów rozpocznie się sezon pasterski. Na św. Wojciecha (23 kwietnia) owieczki wychodzą na hale i wtedy można zobaczyć, jak wyglądają po zimie - dodał.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości