Co nas łączy z ptakami?
Zobaczyć ptaka jest tylko pozornie łatwe, bo spotykamy je niemal codziennie na naszej drodze do pracy, szkoły, sklepu - mieszkają po sąsiedzku. Ale czy naprawdę je widzimy i potrafimy je zrozumieć?
- Przestaliśmy je zauważać - podkreśla przyrodnik Jacek Karczewski. - Pochodzą od bogów, mają skrzydła, cudnie śpiewają. To musiał być palec boży. Dawniej nie zaczynało się wojny bez ptaków, trzeba było posłuchać, co mają do powiedzenia. Byli nawet specjalni kapłani, którzy zajmowali się rozmowami z ptakami. Nazywali się augurami lub pulardami. Ci pierwsi wróżyli z zachowań dzikich ptaków, drudzy mieli stadko kur i patrząc, jak one się zachowują, podejmowali decyzje: idziemy na wojnę lub nie - wyjaśnia.
Obserwacje ptasich zwyczajów były jednak nie tylko domeną starożytnych duchownych i antycznych generałów. Z mądrości pierzastych towarzyszy korzystali również nasi pradziadkowie, doszukując się w ich zwyczajach znaków z niebios.
Ptaki w kulturze
Starsze od nas o miliony lat ptaki od samego początku były częścią naszych kultur, języków i obyczajów. Zanim zaczęliśmy je regularnie zabijać, w ogóle się nas nie bały i któreś z nich zawsze były tuż obok. Podobnie jak ludzie chodziły na dwóch nogach, budziły się o świcie, a o zmierzchu kładły się spać. Stroiły się w odświętne piórka, tańczyły i śpiewały. Wkrótce sami zaczęliśmy się upiększać, tworzyć muzykę, tańczyć i śpiewać. Sprawy zaczęły się zmieniać wraz z postępem technologicznym i rozwojem religii. Im bardziej zaawansowana była nasza cywilizacja, tym bardziej ludzcy stawali się nasi bogowie i tym mniej boskości dostrzegaliśmy w żyjących obok nas zwierzętach.
- Na każdego ptaka warto zwrócić uwagę, bo każdy ma jakąś fajną historię - zauważa autor książki "Zobacz ptaka. Opowieści po drodze". - Na przykład kruki są bardzo mądre. Gdyby siedział tutaj obok nas, to byłby wstanie wymyślić, jaka jest między nami relacja. Wiele ptaków potrafi liczyć. Kruki znane są z tego, że swoimi zdolnościami społecznymi, poznawczymi, inteligencją, przewyższają szympansy. Były ptakami samego Thora, czyli potężnego lub nawet najpotężniejszego boga skandynawskiego. Kruki były święte w całej Europie, były ptakami początku i odrodzenia - dodaje.
Jeśli chcesz się dowiedzieć, czy łabędzie rzeczywiście mogą być niebezpieczne i czy mysikrólik ma coś wspólnego z myszą, koniecznie zobacz rozmowę w studiu.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Zobacz także:
- Pierwsza w Polsce biegła w zakresie stylizacji rzęs. "Sądy są dla ludzi, którzy nie potrafią się dogadać"
- Mama Kasi dolała oliwy do ognia i zrobiła nalot. "Mogę drążyć i drążyć"
- Ministerstwo Zdrowia chce rejestrować ciąże. "Kobiety traktuje się jak przedmioty"
Autor: Adam Barabasz
Źródło zdjęcia głównego: mjagielski / East News