W studio Dzień Dobry TVN gościli himalaistka Magdalena Gorzkowska i korespondent wojenny Wojciech Bojanowski. Można zakładać, że wykonywanie ekstremalnych zawodów czyni ich nieustraszonymi. Jednak jak sami przyznali, boją się bardzo wielu rzeczy. Z kolei psycholog Katarzyna Kucewicz odpowiedziała na pytanie, czy każdy strach jest czymś negatywnym.
Czy strach jest potrzebny?
Korespondent wojenny Wojciech Bojanowski wskazał, że lęk jest mu bardzo potrzebny w pracy i bez niego mógłby już nie żyć. - Ten, kto się nie boi, nie wraca z wojny jako korespondent. Myśli sobie, że jest nieśmiertelny, nic mu się nie stanie. Ja się takich osób boję i boję się z nimi pracować - mówił.
Himalaistka Magdalena Gorzkowska jest najmłodszą Polką, która zdobyła Mount Everest. - Cały czas się boimy, czy nie przesadzimy, czy nie podejmiemy zbyt ryzykownych decyzji. Balansujemy na granicy życia i śmierci - mówiła. Agnieszka Woźniak-Starak zapytała ją, co czuła, gdy mijała ciała ludzi, którzy zostali na szlaku na szczyt Mount Everest. - Śmierć jest nieodłącznym elementem takich wypraw. Staram się analizować przyczyny tych wypadków. Okazuje się, że najczęściej jest to błędna decyzja, zbyt dużo odwagi i nieracjonalne podejście - odpowiedziała Magdalena.
Czego boją się nieustraszeni?
Początek przygody ze wspinaczką skalną był dla Magdaleny trudny. - Na początku cała się trzęsłam, miałam mokre ręce i stwierdziłam, że się w ogóle do tego nie nadaję. Dlatego postanowiłam nad tym pracować i teraz po 6 latach jestem zupełnie innym człowiekiem. Praktycznie już tego strachu nie mam w sytuacjach, kiedy był on kiedyś - mówiła. Na ten moment przyznaje, że najbardziej boi się, że źle wykorzysta czas, który jest jej dany.
Podobne doświadczenia ze wspinaczką ma Wojciech Bojanowski. - Mam poważny lęk wysokości. Na piątym czy szóstym piętrze boję się podchodzić do barierki, ale właśnie z tego powodu zdecydowałem się wspinać i mierzyć się ze sobą. Daje to satysfakcję i frajdę - przyznawał.
Strach nie taki straszny
Naturalną postawą człowieka w sytuacji zagrożenia jest jej unikanie i ucieczka. Psycholog Katarzyna Kucewicz przekonywała, że strach można skutecznie przełamywać poprzez stopniowe oswajanie się. - Jak mamy lęk wysokości to można wejść na stół, potem na drabinę. Krok po kroku oswajać się - radziła. Jednak przyznała, że strach jest emocją bardzo potrzebną - wzmaga czujność i wskazuje potencjalne niebezpieczeństwo.
- Strach jest potrzebny po to, aby przeżyć. Gdybyśmy się nie bali samochodu, że w nas uderzy, to byłaby mała szansa, że przejdziemy w jednym kawałku przez ulicę - podsumował Bojanowski.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ksiądz ostrzega, których zniczy nie stawiać na grobach. Uwaga spotkała się ze sprzeciwem wiernych
- Agnieszka Woźniak-Starak znalazła swój azyl. "Wiele się w moim życiu zmieniło"
- Andrzej Piaseczny zdradza, czego chciałby po śmierci. "Jesteśmy tylko kupą myślącego mięsa"
Autor: Agnieszka Mrozińska
Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News