Styl życia

Co powinien zawierać plecak ucieczkowy? Wyjaśnia były żołnierz GROM-u

Styl życia

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
youtube.com
Plecak ucieczkowy

Naval, były żołnierz Jednostki Specjalnej GROM, opowiedział, jak przygotować się do ewakuacji. Wskazał też, co warto spakować do plecaka ucieczkowego. - Powinien mieć go każdy członek rodziny niezależnie, czy ma 3-latka, czy 83 - podkreślił w opublikowanym w sieci nagraniu.

Plecak ucieczkowy - podstawy

Przygotowany plecak ucieczkowy daje nam większe szanse na przeżycie w różnych warunkach. Przyjęło się, że od wymarszu do udania się w bezpieczne miejsce przetrwamy z nim 72 godziny. Zdaniem Navala bagaż powinien być o pojemności 25-30 litrów. Musi być lekki, bez stelaża i wodoszczelny. Przy zakupie warto spojrzeć na pasy ramienne, aby były dość szerokie i nie wpijały się w ramiona. Najlepiej gdyby składał się z wielu komór i bocznych kieszeni.

– Dobrze, jak na zewnątrz są jakieś gumki. Tak jak w moim plecaku jest miejsce, w którym mogę sobie przypiąć apteczkę - tłumaczył były żołnierz Jednostki Specjalnej GROM w nagraniu opublikowanym na platformie YouTube.

Zobacz wideo: Wojna w Ukrainie

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

Co powinien zawierać plecak ucieczkowy?

Naval w zamieszczonym filmiku poradził, by wspomagać się wcześniej przygotowaną checklistą. Specjalista podzielił swoją na trzy główne obszary: dokumenty, odzież i żywność.

Dokumenty i niezbędne przedmioty:

 • dokumenty - zarówno papierowe, jak i te zrzucone na dysk twardy, np. nasze świadectwa;
 • gotówka w woreczku;
 • telefon i ładowarka w folii wodoszczelnej;
 • małe radyjko - Już jest mowa, że w Ukrainie wycinają pewne sieci komórkowe, bo Rosjanie z nich korzystają. Nagle to, co jest naszym nośnikiem informacji, czyli telefon, może zostać skasowany i nie będziecie wiedzieli, co się, gdzieś dzieje – wyjaśnił były żołnierz;
 • notes, pisak, mapa, busola, latarka;
 • apteczka!

Odzież:

 • komplet bielizny;
 • koszulka;
 • kalesony;
 • czapka;
 • komin na szyję;
 • rękawiczki;
 • kurtka puchowa,
 • pałatka (można z niej zrobić mały namiot).

Wszystko pakujemy w worki wodoszczelne.

Żywność:

 • konserwy;
 • bidon z wodą;
 • pakiet racji żywnościowych wojskowych;
 • mała, lekka miseczka oraz kubeczek i łyżka.

Dodatkowo kosmetyczka, która powinna zawierać malutki ręcznik, małe, hotelowe mydełko, szczoteczkę do zębów i pastę. Oprócz tego Naval zabiera ze sobą pudełko survivalowe.

– W środku są: plastikowe kajdaneczki, igła z nićmi, kawałek świeczki, narzędzie wielofunkcyjne (kombinerki, nożyk, śrubokręt, nożyczki, pilniczek, czarna taśma, 2-metrowy sznurek zakończony karabińczykami, światło chemiczne na sznurku, zapalniczka, zestaw zapałek sztormowych, tabletki chemiczne do rozpalania ogniska, lupa, paczka chusteczek - wymieniał w nagraniu.

Zobacz wideo: Jak rozwiązać kryzys humanitarny spowodowany wojną?

Jak rozwiązać kryzys humanitarny spowodowany wojną?
Jak rozwiązać kryzys humanitarny spowodowany wojną? Źródło: Dzień Dobry TVN

- Z rzeczy, które jeszcze ze sobą zabieram, to mały łomik. Po co? Ten filmik, który krąży w Internecie, jak przez pana w Kijowie przejechał pojazd gąsienicowy, to osoby próbowały go wyciągnąć, a mając taki łomik można sobie pomóc i tę osobę uwolnić. Nie waży dużo, ale jest ze mną. Oby się nigdy nie przydał - podkreślił specjalista.

Plecak ucieczkowy - pakowanie

Taki plecak należy umiejętnie spakować. Kierujemy się hierarchią. Na dole kładziemy przedmioty, które nie są nam w pierwszej chwili potrzebne, a na górze - niezbędne.

- Od strony pleców dajemy ubrania. (…) Następnie mapnik, radyjko. Będę chciał korzystać, więc idzie w miarę na wierzch. (…) Wodę wkładamy do bocznej kieszonki, żeby była na wierzchu, a z drugiej strony mogę włożyć bandaż, opatrunek. (…) Na górze rzeczy niezbędne, a więc jedzenie i zabezpieczenie medyczne - wyliczał Naval.

Taki plecak waży ok. 8-10 kg. – Powinien mieć go każdy członek rodziny niezależnie, czy ma 3-latka, czy 83. Oczywiście nie taki ciężki. (…) Nauczcie tego dzieci. Dajcie im kilka batoników, dodatkową czapkę, szalik, kurteczkę czy pojemnik z wodą. W chaosie wojennym taki dzieciaczek może się zgubić. Jeśli się zgubi bez niczego, tak jak stał, to nie będzie miał nawet wody, by się napić. Gdy zgubi się z małym plecakiem, a w kieszeniach spodni będzie miał skserowany paszport, to dużo bardziej sobie poradzi - zaznaczył.

Naval - kim jest?

Naval jest byłym żołnierzem Jednostki Specjalnej GROM. Spędził dużo czasu na misjach zagranicznych, biorąc udział w akcjach bojowych.  Za swoją służbę był wielokrotnie nagradzany m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego dla wybitnie zasłużonych w bojach czy Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego za czyn wybitnego męstwa połączony z narażeniem życia. Zapracował także na Złotą Odznakę GROM-u.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: youtube.com

Źródło zdjęcia głównego: Mikhail Mironov/Getty Images

Pozostałe wiadomości